• YARIM ALTIN
  5.533,00
  % -0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0027
  % 0,22
 • € EURO
  28,7898
  % 0,23
 • £ POUND
  33,5453
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  3,7084
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,2792
  % 0,17
 • BITCOIN/TL
  718043,359
  % 1,32
 • BIST 100
  8.077,55
  % -0,51

Yeşil güç dönüşümünde kritik minerallere olan talep artıyor

Yeşil güç dönüşümünde kritik minerallere olan talep artıyor

BP 2023 Dünya Güç Görünümü Raporu’ndan derlenen bilgilere nazaran, hidrokarbonların rolünün azaltılması, yenilenebilir güç kaynaklarının artırılması, elektrifikasyonun yaygınlaştırılması ve düşük karbonlu hidrojenin kullanılması yaklaşımları global güç sisteminde teknolojik ekipmanların kullanımını yaygınlaştırarak, bu ekipmanların üretimi için gerekli kritik minerallerin kıymetini artırıyor.

Özellikle güneş ve rüzgar gücü, batarya, hidrojen ve karbondioksit boru çizgileri ve depolama teknolojilerinde kullanılan bakır, lityum ve nikel üzere kritik minerallerin tüketimdeki hissesi artarken, kelam konusu mineral ve madenlerin alt yapı çalışmalarında da kullanmasıyla talep artıyor.

Yakın gelecekte de iklim değişikliği ile çaba maksatları ve güç güvenliğini kendi kaynaklarından sağlamak isteyen ülkelerin yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarına yatırımlarını artırmasıyla bu mineral ve madenlere talebin artacağı öngörülüyor.

Rapora nazaran, 2020’de global bakır talebi 20 milyon ton üzerindeyken, raporun “2040 Net Sıfır” senaryosuna nazaran 2040’ta talebin 60 milyon tona yaklaşacağı hesaplanıyor.

Bakır talebindeki büyümede en kıymetli neden elektrik ağlarının kurulması ve geliştirilmesinde düşük karbonlu teknoloji kullanımına odaklanılması olarak gösteriliyor.

Lityum talebinin çok süratli artması bekleniyor

Benzer halde, 2020’de lityum karbonat muadili lityum talebinin 200 bin ton olduğu hesaplanırken, düşük karbon ve ulaşımda elektrifikasyon teknolojilerinin artmasıyla kelam konusu senaryoya nazaran talebin 6,2 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Küresel lityum talebindeki en büyük artış faktörü ulaşımda fosil kaynaklar yerine elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması olarak kaydedilirken, elektrikli araç teknolojilerinin gelişmesi ve pazardaki araç ve marka çeşitliliğinin artmasıyla 2050’ye kadar ortalarında iki ve üç tekerlekli araçların da bulunduğu global elektrikli araç sayısının 1 ila 2 milyar ortasında olacağı kestirim ediliyor.

Elektrikli araçların gelişimi, batarya teknolojilerinin gelişimiyle gerçek orantılı olarak artarken, ulaşımda yıllık batarya kapasite talebinin bu periyotta 10 ila 20 teravatsaate ulaşacağı hesaplanıyor.

Nikel talebinde elektrikli ulaşım teknolojileri değerli rol oynuyor

Nikel talebi de 2020’de 2,2 milyon ton olarak hesaplanırken, “2040 Net Sıfır” senaryosuna nazaran düşük karbon güç sistemlerinin geliştirilmesi ve elektrikli ulaşım teknolojilerinin artması beklentisiyle talebin 9 milyon ton düzeyinde olacağı hesaplanıyor.

Küresel nikel talebindeki artışın en büyük destekçisinin ulaşımda elektrifikasyon aktivitelerine olan ilgilinin ve alt yapı çalışmalarının artışı olarak gösteriliyor. Nikel ve elektrikli araçlarda kullanılan lityum-ion bataryaların yaygınlaşması birbirini destekleyici öge olarak öne çıkıyor.

Rapora nazaran, senaryoların gerçekleşmesi için kritik mineral ve madencilik bölümüne yatırımların artırılması kritik değer taşıyor. Madenciliğin günümüz metotla

YORUMLAR YAZ