• YARIM ALTIN
  5.534,00
  % -0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9802
  % 0,22
 • € EURO
  28,7904
  % 0,25
 • £ POUND
  33,5798
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  3,7093
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2800
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  718208,702
  % 1,37
 • BIST 100
  8.088,71
  % -0,37

Yılmaz, KKTC Başbakanı Üstel ile bir ortaya geldi

Yılmaz, KKTC Başbakanı Üstel ile bir ortaya geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC Başbakanı Ünal Üstel ile bir ortaya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa görüşme öncesinde konuşan Yılmaz, Türkiye ve KKTC’nin mukadderat birliğine sahip iki ülke olduğunu hatırlattı.

Yılmaz, iki ülkenin her alanda işbirliğini devam ettirdiğini belirterek, “En son Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde, Ercan Havalimanı’nın 20 Temmuz’da birinci uçuşa açılması için hazırlık yapılması konusunda bir talimatları olmuştu. Kendisi de uçakla inmek istediğini ortaya koymuştu. Bu çerçevede çok uygun bir çalışma başlatıldı. Bizim kurumlarımız ve KKTC kurumları birlikte çalışıyorlar. İnşallah 20 Temmuz’da teknik bütün hazırlıkları tamamlayarak bu uçuşu gerçekleştireceğiz. Çok değerli, çok büyük bir yatırım sahiden Ercan Havalimanı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de yeni vitrini, yüzü olacak inşallah. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden herkes bu havalimanından görmüş olacak ülkeyi. Münasebetiyle bir an evvel açılmasını hepimiz dilek ediyoruz ve tüm çabamızla bu istikamette çalışıyoruz. Ben bunu daima birlikte başaracağımıza yürekten inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Türkiye ve KKTC ortasında imzalanan 2023 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nün Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Yılmaz, “Yeni periyodun birinci kabine toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımız birinci imzayı bu protokole atmıştı. Bugün de tam sizin geldiğiniz gün, Resmi Gazete’de yayımlanmış oldu. Uygulama da bu suretle başlamış oldu. Bu yeni İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nün her iki ülke için hayırlara vesile olmasını, insanlarımızın refahının artmasına katkıda bulunmasını temenni ettiğimi belirtmek isterim.” diye konuştu.

Yılmaz, Üstel ve KKTC heyetini ağırlamaktan büyük memnunluk duyduğunu lisana getirerek, “Bundan sonraki süreçte de sık sık toplantılarla, farklı düzeylerde görüşmelerle işbirliğimizi daha da ileriye taşıyacağız.” dedi.

Yılmaz hususa dair toplumsal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Türkiye ve KKTC ortasında imzalanan 2023 yılı İktisadi ve Mali İş Birliği Mutabakatı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin kendi vatanlarında, hak ettiği refah içinde yaşaması için KKTC Hükümeti ile ortak uğraşlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diye yazdı.

YORUMLAR YAZ