• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yunanistan tekrar sandık başında

Yunanistan tekrar sandık başında

Yunanistan’da 4 yılın akabinde 21 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimler sonucunda hükümetin kurulamaması üzerine seçmenler, anayasa gereği yine sandık başında.

Sandıktan 21 Mayıs’ta çıkan sonuca nazaran, 2019-2023 sürecinde ülkeyi yalnız yöneten Yeni Demokrasi Partisi birinci oldu lakin yeni seçim sistemi nedeniyle tek başına iktidara gelmesi için gerekli 151 sandalyeye ulaşamadı.

Yeni Demokrasinin aldığı yüzde 40,79’luk oy, partiye 300 sandalyelik meclise 146 milletvekili gönderme imkanı tanıdı.

Yeni Demokrasiyi 2019-2023 devrinin ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA), yüzde 20,07’lik oy ve 71 milletvekiliyle takip etti.

Onlarca yıldır Yeni Demokrasinin bir numaralı rakibi olan lakin ekonomik kriz sürecinde oy oranı gerileyen merkez soldaki Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK), kaybettiği gücünü kısmen toplayarak yüzde 11,46’lık oy ve 41 milletvekiliyle üçüncü sıraya yerleşti.

Yunanistan Parlamentosunun kemikleşmiş partilerinden Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 7,23 oy ve 26 milletvekili, çok sağcı tavrıyla bilinen Yunan Tahlili Partisi ise yüzde 4,45 oy ve 16 milletvekiliyle parlamentoda temsil hakkını kazandı.

Yüzde 3’lük seçim barajını aşarak parlamentoya girmeye hak kazanan parti sayısı 5 oldu.

Yeni seçim sisteminin birinci uygulaması

Yunanistan’da bu yıl birinci sefer uygulanan seçim sistemine nazaran, sandıktan çıkan birinci partiye fazladan milletvekilliği verilmiyor lakin hükümet kurulamaması halinde ikinci sefer sandığa gidildiğinde birinci partiye en az yüzde 25 oy almak kaydıyla, oy oranına nazaran 300 sandalyelik mecliste 20 ila 50 milletvekilliği ekstradan veriliyor.

Böylelikle koalisyon arayışındaki çıkmaz, birinci partiye verilen takviyeyle aşılmaya çalışılıyor.

21 Mayıs’ta hükümet kurulamamıştı

Ülkede 21 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy oranına sahip değilken Yeni Demokrasinin bu fırsatı yalnızca 5 sandalyeyle kaçırması, ikinci sefer sandığa gidilmesine yol açtı.

Yeni Demokrasi başkanı Kiryakos Miçotakis, seçimin çabucak akabinde yaptığı açıklamada, sandıktan çıkan sonucu halkın koalisyon yerine tek başına iktidara gelmiş güçlü bir hükümeti istediği biçiminde yorumladı.

Koalisyon çalışmaları için bürokratik süreç tamamlandı lakin önderler gerçekte koalisyon kurmak üzere uğraş harcamadı.

Yeni Demokrasinin rastgele bir koalisyona yanaşmayacağı, ikinci sefer sandığa gidildiğinde verilecek ekstra sandalyeleri hedeflemesi, koalisyon çalışmalarını yalnızca aşılması gereken teknik bir sürece dönüştürdü.

Anketlerde Yeni Demokrasi SYRIZA’ya fark atıyor

Pulse araştırma şirketinin SKAI TV için yaptırdığı ankete nazaran, Yeni Demokrasi ve SYRIZA ortasındaki fark yüzde 19,5.

ALCO araştırma şirketinin Alpha TV ismine yaptırdığı ankette ise Yeni Demokrasi ve SYRIZA ortasındaki fark yüzde 21,1 görünüyor. Ankete nazaran, Yeni Demokrasi sandıktan yüzde 39,5 dayanakla çıkarken çabucak gerisinden gelen SYRIZA yüzde 18,4 oy oranına sahip oluyor.

Tüm anketlerde 3’üncü görünen PASOK-KINAL İttifakı ise yaklaşık yüzde 10 oy oranına sahip olmasına karşın ekonomik kriz devrinde SYRIZA’ya kaptırdığı merkez sola ilişkin oyları geri alarak ana muhalefete yükselmeyi hedefliyor.

YORUMLAR YAZ