Parapiyasasi.net
Ziraat’ten depremzede çiftçiye kredi borcu ertelemesi
Yazar: -22 Şubat 2023
11

Konuya ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karardan, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzeleler nedeniyle Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa ile bağlı ilçelerinde ziraî ürünleri-varlıkları (ekilişleri, eserleri, hayvan varlıkları, işletme tesisleri, ahırları, seraları ve benzeri) ziyan gören Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) yahut Tarım ve Orman Bakanlığının öbür kayıt sistemlerine kayıtlı olup, üretim faaliyetlerine devam eden gerçek yahut hukukî kişi üreticiler, iktisadi işletmeler, birlik ve kooperatifler yararlanacak.

Buna nazaran, hasar tespiti emeliyle vilayet ve ilçelerde hasar tespit kurulları oluşturulacak. Kurullarda, ilgili kamu kurumları ve ziraat odalarından temsilciler bulunacak. Kurul kararları oy çokluğuyla alınacak. Hasar tespit kurulu kararlarının, en geç 3 ay içinde hazırlanmış olması gerekecek.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi tarafından kullandırılan ve 6 Şubat prestijiyle (bu tarih dahil) vadesi şimdi gelmemiş olmakla birlikte bir yıl içinde dolacak olan, vadesi 1 yılın üzerinde olanlarda 1 yıl içinde müracaat yapılan yahut vadesinden itibaren bekleme müddeti içinde olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ait kararlar kapsamındaki ziraî kredi borçları, vadesinde ilgili mevzuatına nazaran faiz tahakkuk ettirilerek vade tarihlerinden itibaren bir yıl müddetle ertelenecek.

Borcu 250 bin lira ve altında olanların süreçleri müracaat olmaksızın yapılacak

Karar kapsamında tanımlanan kredi borçlarının anapara toplamı 250 bin lira ve altında olan şahısların kredileri ile ilgili erteleme süreçleri, banka yahut Tarım Kredi’ye müracaatına ve rastgele bir hasar tespiti yapılmasına gerek bulunmadan ilgilisi tarafından resen gerçekleştirilecek.

Kredi borçlarının anapara toplamı 250 bin 1 lira ve üzerinde olan, ziraî ürünleri/varlıkları (ekilişleri, eserleri, hayvan varlıkları, işletme tesisleri, ahırları, seralar gibi) en az yüzde 30 ve üzeri ziyan gören ve bu durumları vilayet yahut ilçe hasar tespit komitelerince belirlenenlerin erteleme taleplerinin kıymetlendirilmesi için ilgisine nazaran banka yahut Tarım Kredi’ye müracaat etmeleri gerekecek.

Buna nazaran, hasar tespit kurulu kararı tarihi prestijiyle borçları vadesinden itibaren, bekleme mühleti içinde bulunan yahut bu kararın yürürlük tarihinden sonra “tasfiye olunacak alacaklar hesaplarına” aktarılmış bulunanlar, hasar tespit komitesi kararı tarihinden itibaren 1 ay içinde ilgisine nazaran banka yahut Tarım Kredi’ye yazılı olarak müracaat yapacak. Kredi borçlarının vadesi şimdi gelmemiş olmakla birlikte hasar tespit komitesi kararı tarihinden itibaren 1 yıllık müddet içinde dolacak olanlar, vadesinden itibaren 1 ay içinde ilgilisine yazılı müracaatta bulunacak.

Kredi borçlarının vadesi şimdi gelmemiş olmakla birlikte vadesi bir yıllık süreyi aşanların bir yıllık müddet içinde ilgisine nazaran banka yahut Tarım Kredi’ye yazılı müracaat etmesi halinde faiz tahakkuk ettirilerek müracaat tarihinden itibaren bir yıl borçları ertelenecek.

Yatırım kredilerinde tüm taksitler ertelenecek

Banka ve Tarım Kredi tarafından ertelenen ziraî kredi borçlarına erteleme devri mühletince vadesinden itibaren faiz uygulanmayacak. Yatırım kredilerinde ödenmemiş tüm taksitler birer yıl mühletle ertelenecek lakin faizsiz erteleme sırf birinci taksit için uygulanacak, öbür taksitlere mevcut faiz oranı ve indirimlerinin uygulanmasına devam edilecek.

Banka ve Tarım Kredinin ertelenen kredilerden ötürü doğacak gelir kayıpları, bankaca tarım kredilerine uygulanan cari ziraî kredi faiz oranı temel alınarak hesaplanacak.

Banka ve Tarım Kredi, birinci yıl için kendi uygulamaları çerçevesinde üreticilere birden fazla taksit belirleyebilecek. Bu kapsamda yapılandırılan krediler birinci yılın sonunda gelir kaybı uygulamasının dışında kalacak.

Banka ve Tarım Kredi, karar kapsamında ertelenen kredilere ait bilgileri ve vade sonuna kadar hesaplanmış varsayımı gelir kaybı meblağlarını, projeksiyon yapılabilmesi için aylık olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına iletecek. Mutlaklaşmış gelir kaybı meblağlarının Bakanlığa iletilmesinin akabinde ödemeler, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilgili yıl bütçelerine bu gayeyle konulan ödenekten karşılanacak.

Takip başlatılmayacak

Bu kapsamdaki kredilerle ilgili olarak, hasar tespit kurulu karar tarihinden müracaat mühleti sonuna kadar, borcun ertelenmesi halinde ise erteleme müddeti sonuna kadar takip süreci başlatılmayacak.

​​​​​​​Karar, 6 Şubat’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar