• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1592375,551
  % 1,04
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Apple, ChatGPT ve AI dayanaklı uygulamaların dahili kullanımını sonlandırdı

Apple, ChatGPT ve AI dayanaklı uygulamaların dahili kullanımını sonlandırdı

HANDE BERKTAN

Büyük teknoloji şirketleri, üretken yapay zeka araçları oluşturmak için birbirleriyle kıyasıya bir yarış içindeyken, sırlarının ifşa edilmesi kaygısı ile temkinli davranıyor, çalışanlarına kısıtlamalar getiriyor.

Veri güvenliği tasasıyla Samsung çalışanlarının ChatGPT üzere üretici AI araçlarını kullanımını yasaklarken, Bank of America, Citi, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Wells Fargo, JP Morgan, Walmart ve telekom devi Verizon üzere öbür kuruluşlar da işçisinin ChatGPT’ye erişimini kısıtlayan şirketler oldu.

Bu kervana bir öbür teknoloji devi Apple’da dahil oldu. Şirket, bilgilerinin, rakiplerinin eline geçmesini önlemek için OpenAI’nin ChatGPT’si ve Microsoft’un sahip olduğu GitHub’ın Copilot’u üzere araçların şirket içi, dahili kullanımını kısıtladı. Karar, ChatGPT’nin bugün iOS’ta piyasaya sürülmesinin takibinde geldi.

Hatırlanacağı üzere Mayıs başında Samsung ayrıyeten, çalışanların özel şirket bilgilerini chatbot’da üç başka olayını tespit ettikten sonra çalışanlarının, ChatGPT üzere üretici AI araçlarını kullanmalarını yasaklamıştı.

Bank of America, Citi, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Wells Fargo, JPMorgan, Walmart ve telekom devi Verizon üzere öbür kuruluşlar da çalışanının ChatGPT’ye erişimini kısıtladı.

Diğer yanda Apple’ın kendi üretken AI modellerini geliştirdiğini argüman ediliyor. Mart ayında The New York Times, Siri üzerinde çalışan takım de dahil olmak üzere Apple’da birden fazla grubun, lisan üreten yapay zeka üzerinde deneyler yaptığını yazmıştı. Apple’ın gelecek ay düzenlenecek Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda yapay zeka ile ilgili kimi duyurular yapması bekleniyor.

YORUMLAR YAZ