• YARIM ALTIN
  5.515,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0584
  % 0,07
 • € EURO
  28,8713
  % 0,12
 • £ POUND
  33,6559
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  3,6862
  % -0,81
 • РУБ RUBLE
  0,2815
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  732840,522
  % -0,35
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

Borsa nedir? Borsa, halka arz edilen şirketlerin arz edilen kısmının aracı kurum ya da resmi kurumlar aracılığı ile alınıp satıldığı pazarlara denir. Şirketin belirli kısmı halka arz edilerek borsada alım yapacak kişilerin hisse senedi, tahvil, bono gibi kağıtları para karşılığı satın alması işlemidir. Borsa’da temel mantık alınan hisse kağıtları değer kazanınca elden çıkarmak ve kar elde etmektir. Temel düzlem yani teorik olarak bakıldığında basit gözüken borsa işin içine girildiğinde tahmin ve analiz gücünün yüksek olması ve mantıklı hareket etmeyi zorunlu kılan bir alım satım piyasasıdır. Alım satım işlemleri günümüzde dijital ortamlarda gerçekleştiği için hisse senedi alarak bir nevi ortak olduğunuz şirketler ve şirketlerin sahipleri ile birbirinizi görmenize gerek yoktur.

borsa nedir
borsa nedir

HALKA ARZ VE HİSSE SENEDİ NEDİR?

Bir üstteki kısımda yaptığımız tanımda halka arz ve hisse senedi gibi borsa terimlerini kullandık. Bu terimlere yabancıysanız eğer; Halka arz, büyük şirket ya da işletmelerin öz kaynak sağlamak amacı ile hisse senedi kağıtlarını bilinmeyen yatırımcılara borsa piyasalarında satışını duyurmak amacı ile verilen ilana söylenen addır. Hisse senedi ise; şirketlerin sermayesini pay edilmesi ile başlayan ve sermayenin belirli kısmını alıcı kişilere para karşılığı dağıtıldığını belgeleyen kağıtlardır. Örneğin X şirketi 100.000,00 TL sermayeye sahip bir şirket. Bu şirketin %10 kısmı halka arz ediliyor. 10,000,00 TL kısmı hisse senedi olarak satılmaya başlanıyor. Bu şirketin bir hisse kağıdının 95 TL olduğunu varsayalım. Böylece piyasada alım satımı yapılan 105 milyon 263 bin hisse kağıdı olduğunu anlıyoruz.

BORSADA NELER ALINIP SATILABİLİR?

Borsa piyasası özellikle ülkemizde genel olarak hisse senedi alım ve satımı çerçevesinde şekillenmiştir. Lakin borsa piyasalarında alınıp satılabilen tek şey hisse senedi kağıtları değildir. Borsa piyasasına giriş yapmış birisi hisse senedi kağıtları yanında tahviller, bonolar, emtialar, vadeli işlemler gibi birçok yatırım aracı alanında alım satım yapabilir. Birden fazla yatırım aracına yatırım yapmanın en iyi avantajı ise paranız bir anda kaybolmaz. Bir kısımda kaybetseniz bile başka bir kısımda kazanma şansınız oldukça yüksektir.

YORUMLAR YAZ