Parapiyasasi.net
Carrier, Viessmann Group’un iklimlendirme ünitesini alıyor
Yazar: -26 Nisan 2023
18

Carrier Group’tan yapılan açıklamaya nazaran, merkezi Almanya’da bulunan Viessmann Group, ısıtma kazanları ve ısı pompaları üreten iklimlendirme ünitesi için Carrier Group’un satın alma teklifini kabul etti.

12 milyar euroluk satın alma mutabakatı, Carrier ve Veismann idare konseyleri tarafından onaylandı. Muahedenin, gerekli müsaadelerin alınmasının akabinde 2023 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Söz konusu satın alma fiyatının, Carrier’in 2023 yılı için beklenen faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş karının (FAVÖK) 13 katına karşılık geldiği belirtildi. Carrier, sayının büyük bir kısmını nakit, yüzde 20’sini de pay senedi olarak Viessmann Grubu’na ödeyecek.

Anlaşmaya nazaran, operasyonel işten çıkarmalar 3 yıl boyunca olmayacak ve 106 milyon euro, “106 yıllık muvaffakiyet için” özel bir ikramiye olarak Viessmann Group’un iklimlendirme ünitesindeki 11 bin çalışana dağıtılacak.

Kuzey Hessen merkezli bir aile şirketi olan Viessmann Group’un 2022 yılı için yaklaşık 4 milyar euroluk rekor bir bedele ulaşan cirosunun büyük bir kısmını, son periyotta iklim tahlilleri kısmı oluşturuyordu. 1917’de bir metal sürece atölyesinde kurulan şirket, dünya çapında yaklaşık 14 bin 500 kişiyi istihdam ediyor.

52 bin çalışanı bulunuyor

Merkezi Florida’da bulunan, 1902 yılında kurulan Carrier Group’un 52 bin çalışanı bulunuyor. Geçen yıl 20,4 milyar dolar ciro elde eden şirketin, Avrupa’da Fransa ve İspanya’da 3 üretim tesisi yer alıyor.

Satın almayla Carrier Group, Avrupa’nın güç dönüşümü içindeki konumunu güçlendirmeyi, çok sayıda sürdürülebilir teknoloji ve hizmete ulaşmayı hedefliyor.

Almanya, satın almayı yakından inceleyecek

Öte yandan, satın almanın, Almanya’da Bakanlar Şurası’nın, 19 Nisan’da, 2024 yılından itibaren petrol ve gazla çalışan ısıtma sistemlerinin birçoklarının yasaklanmasını öngören tasarıyı onaylamasından sonra gelmesi dikkati çekti.

Tasarıya nazaran, konutlarda fosil yakıtla çalışan ısıtma sistemlerine alternatif olarak yenilenebilir elektrikle çalışan ısı pompaları, bölgesel ısıtma, elektrikli ısıtma yahut güneş gücü sistemleri kullanılabilecek. Kelam konusu değişikliğin 2028’e kadar yılda yaklaşık 9,16 milyar euroya mal olması bekleniyor.

Avrupa ısı pompası pazarının 2027 yılına kadar 3 katına çıkarak yaklaşık 15 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Bu ortada, Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, yaptığı açıklamada, kelam konusu satın alma muahedesinin daha yakından incelenmesi gerektiğini belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar