Parapiyasasi.net
Hedge Fon Efsanesinin En Sevdiği Kripto Para Bu!
Yazar: -15 Şubat 2023
9

Ray Dalio

Milyarder hedge fon efsanesine nazaran, ulusal para ünitelerinin paha kaybetmesi, kripto para ünitelerinin kullanımda artmasına neden olabilir. Ayrıyeten, Bitcoin bir cins dijital ‘altın’ olsa da, iki varlığın farklı emellere hizmet ettiğini belirtiyor.

Ray Dalio’nun iktisadın geleceği hakkında şaşırtan öngörüsü

Dünyanın en büyük hedge fonunun milyarder eş yöneticisi Ray Dalio, mikroekonomik trendler konusunda çok bilgili ve global ekonomik trendleri takip etme konusundaki uzun tecrübesi, makroekonomik etrafta artan değişimleri ana akım haline gelmeden evvel fark etmesine de yardımcı oldu.

Geleceğini varsayım ettiği bir değişim, farklı para cinsleri ortasındaki artan rekabeti içeriyor. Ve Bitcoin’in (BTC) bu formlar ortasında geçerli bir rakip olacağına inanıyor. O denli ki kendi portföyünün %2’sini bu kripto para ünitesine ayırdı. Lakin bir milyarder neden böylesine riskli bir varlıkta bu kadar büyük bir durum alsın? Neyse ki merak eden bizler için, son vakitlerde münasebetini ayrıntılandırdı.

btc bottom in shift

Milyarderin tercih ettiği kripto para birimi

Lex Fridman Podcast’teki görünümü sırasında, Dalio’ya finans ve iktisat hakkında bir avuç soru soruldu. Lakin sonunda Bitcoin konusu ortaya çıktı. Bu noktada, Dalio, Bitcoin’in giderek artan dijital bir gelecekte artan rolüne ait beklentilerini, altına karşı nasıl biriktiğini açıkladığında ve hatta para kavramının kendisine değindiğinde, tartışma bir monoloğa dönüştü. Dalio, Bitcoin’e yatırım yapma kararını desteklemek için birkaç münasebet sundu. Bu listenin başında, Bitcoin’in mütevazi başlangıcından bu yana ne kadar ilerlediği ve ‘izafi bedele sahip olma statüsünü nasıl elde ettiği’ yer alıyordu.

Kripto 2009’da piyasaya sürüldüğünde, ağının neredeyse hiç kullanıcısı yoktu. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, günümüze süratle ilerleyin ve Bitcoin Blockchain, gerçek organik büyümeye dayalı geniş, merkezi olmayan bir ağ haline geldi. Yalnızca katlanarak büyümekle kalmadı, tıpkı vakitte Bitcoin’in kodunun neredeyse hacklenemez olduğu kanıtlandı. Dalio’nun görüşüne nazaran bu, gereğince tanınmayan bir gerçek.

Grafik 1 21

Doların düşüşü, kripto para ünitesinin yükselişi

Dalio, Bitcoin’in muazzam yükselişini kutladıktan sonra, neden bir para ünitesi olarak legal bir geleceğe sahip olduğuna dair muhakemesine daldı. Kendisinin sözüyle, önümüzdeki yıllar ve on yıllar muhtemelen ‘para rekabetinin olacağı bir dönem’ olacak. Devlet takviyeli prestiji para ünitelerinin daima artan arzı nedeniyle, bugün vatandaşlar sopanın meşhur kısa ucunu alıyor. Sirkülasyondaki para arzı artmaya devam ettikçe maaş çeklerinin satın alma gücünün azaldığını görüyorlar. Sonuç olarak Dalio, para fikrinin kendisinin bu hükümetlerin vatandaşları tarafından ‘giderek daha fazla dikkate alındığına’ inanıyor.

Kendi sözüyle, ‘paranın iki maksadı var.’ Bir değişim aracı ve bir zenginlik deposu olarak hizmet etmesi gerekiyor. Bitcoin’in sahip olduğu özelliklerin bir kombinasyonu ve ona nazaran ABD doları üzere para ünitelerinde eksiklik olmaya başlıyor. Alternatif paraların bu geleceğinde Dalio, Bitcoin’in prestiji para üniteleri için kuvvetli bir rakip haline geldiğini görüyor.

image 922574962

Altın yahut dijital altın

Altınla kullanım durumu benzerlikleri nedeniyle, yatırımcıların ortak bir yaklaşımı, Bitcoin ve altın ortasında ‘biri ya da diğeri’ ikiliği oluşturuyor. Lakin Dalio bunu bu türlü görmüyor. Bitcoin’i mi yoksa altını mı tercih ettiği sorulduğunda Dalio, ikisinin benzeri özelliklere sahip olduğunu lakin farklı emellere hizmet ettiğini gördüğünü söylüyor.

Bitcoin’in, internet üzerinden kıymet gönderme yeteneğinin kıymetli olduğu dijital geleceğimizde bir role sahip olduğunu kaydediyor. Lakin insanların ‘off-line’ paha alışverişi yapmasına da gereksinim duyulabileceğini tez ediyor. Ayrıyeten, Bitcoin süreçleri anonim olsa da teknik olarak izlenmesi mümkün. Altının günümüz iktisadında hala bedel sağlamasına karşın Dalio, Bitcoin’in ‘genç jenerasyonun altına alternatifi’ olduğuna inanıyor. Bu jenerasyon iktisada daha fazla entegre olmaya başladıkça, Bitcoin muhtemelen yarar sağlayacak.

Bitcoin new market cover unsplash large 1661148850100

Milyarder olmayanlara tavsiyeler

Daha evvel de belirtildiği üzere, Dalio’nun portföyünün yaklaşık %2’sini Bitcoin’e ayırdığı söyleniyor. Fakat Dalio’nun net pahası 19 milyar dolardan fazla. Servetini büyütmek yerine muhafazaya baktığı için risk iştahı muhtemelen azaldı.

Yatırım vakit ufkunuza ve risk toleransınıza bağlı olarak, portföyünüzün daha büyük bir kısmını Bitcoin üzere değişken bir varlığa ayırma konusunda kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Dalio üzere servet muhafaza modundaysanız, %2’lik bir hisse sizin için sağlıklı bir düzey olabilir. Fakat, yatırım seyahatlerinin başlangıcına daha yakın olanların, Dalio’nun rakip paralar hakkındaki iddialarının uzun vadede nasıl sonuçlanacağını görecek kadar piyasada olması mümkün.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar