Zaman geçtikçe değişen teknoloji ile beraber artık günlük yaşamda da bazı değişiklikler olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de son zamanlarda hiç dillerden düşmeyen dijital para yani kripto paralardır. Son zamanlarda hemen hemen her yerde kripto paranın ne olduğu hakkında çeşitli söylentiler dolaşmaktadır. Gelecekte bu paranın günlük kullandığımız paranın yerini alıp almayacağı bir tartışma konusudur. Fakat bazı devletlerin bu paraları günlük yaşamda kullanmak gibi bazı planları olduğu da haberlere yansımaktadır. Kredi kartları nasıl bir anda piyasaya girmiş ve herkes tarafından kullanılmaya başlandı ise aynı şekilde kripto paralarda bir anda hayatımıza girebilir. Mantık olarak zaten kripto para kredi kartı ile aynı işlemi görmektedir. Çünkü internet üzerinden yapılan alışverişlerde ya da dışarıda yapılan bazı harcamalarda kredi kartı ile ödeme yaparak elimizde olmayan bir parayı harcamış oluruz. Aynı şekilde kripto para ile işlem yaparken de bu mantıkla işlem yaparız.

Kripto Para İşlem Mantığı

Kripto paralarda işlemler her zaman alıcı ve satıcı arasında gerçekleşmektedir. Bu yüzden kripto para işlemlerinde karşılıklı güven fazladır. Son zamanda çok dillerden düşmese de kripto paralar hemen hemen on senedir piyasadadır. Kripto paralar internet üzerinde bir hesap cüzdanında bulunur. Buna kendi içerisinde sanal cüzdan adı da verilir. Tabi İnternet üzerinden bir işlem yapısı olduğu için bazı riskler de taşımaktadır. Kripto paralarda yapılan işlemler çok fazla ve burada işlem gören para miktarı çok fazladır. Bu yüzden çok fazla siber saldırı olmaktadır. Öyle ki herhangi bir siber saldırı zamanında bu hesaplar çalınabilir ve siz zarara uğratabilirsiniz. Bunun karşılığında ise herhangi bir yasal karşılık bulamazsınız.

Kripto Para Nasıl Kullanılır?

Kripto paralar herhangi bir merkez bankası veya kuruma bağlı olmadığı için özgün bir yapısı vardır. Yani ülkeler arasında yaşanan bazı problemler sonucu artan kurlardan dolayı bir etki yaşamaz. Yani herhangi bir kurdan etkilenmez. Büyük dalgalanmalar kripto parada olmaz. Şuan için çok fazla kullanılacak yani harcanacak bir yer olmadığı için kripto paralar günümüzde yatırım amaçlı kullanılmaktadır.