Parapiyasasi.net
Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu Ne Yapar?
Yazar: -19 Nisan 2021
27

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) Türkiye’de bulunan tasarruf sahipleri için, onların haklarını ve menfaatlerini okumak, özel finans kuruluşları ile bankaların disiplinli bir şekilde çalışması, rekabet edilebilir bir yapı oluşması ve bu sayede ülkenin uzun vadeli büyüme ve istikrarına katkı sağlamak amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur.

Bankacılık Denetleme Ve Düzenleme Kurumu Ne Zaman Kurulmuştur?

31 Ağustos 2000 tarihinde kurulmuştur. Merkezi Ankara’dadır. Özerk bir kamu kurumudur. Türkiye’de faaliyet göstermekte olan 200’en fazla finans kuruluşunu denetler ve düzenler. BDDK, kurumun karar organıdır. Kurulun toplam yedi üyesi bulunur.

Bunların içerisine birinci başkan ve ikinci başkan da dahildir. Kurul haftada en az bir kere toplanır. Toplantı esnasında beş üye bulunma şartı vardır. Özerk bir kurum olduğu için hiçbir makam, merci, organ veya kişi kurumun kararlarını etkilemek amacıyla talimat veya emir veremez.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu Ne Yapar?
Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu Ne Yapar?

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu’nun Görev ve Yetkileri Nelerdir?

  • Finans kurumları, faktöring, holdingler, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin faaliyetlerini, kuruluşunu, yönetim ve teşkilat düzeni ile birleşme, bölünme ya da hisse değişimi faaliyetlerini düzenler, uygular, izler ve denetler.
  • Menfaat sahiplerinin haklarını korur. Finans kurumlarının işleyişini tehlikeye sokabilecek ve ekonomiye zarar verebilecek her türlü faaliyeti önler. Kredi sisteminin sağlıklı işleyişinin sürdürülebilmesi için gerekli karar ve önlemleri alır.
  • Bağımsız değerleme, denetim, derecelendirme ve destek hizmeti sağlayan kurumların, kurul tarafından belirlenmiş usul ve esaslar çerçevesinde faaliyetlerinin yürütülmesini sağlar.
  • Finansal hizmet sektörünü geliştirmek için stratejiler geliştirir.
  • Uluslararası iktisadi, mali ve mesleki kuruluşlara üye olarak görev tanımı dahilinde bulunan hususlarda yabancı ülkelerin yetkili mercileri ile mutabakat sağlar.
  • Görevleri kapsamındaki konular ile ilgili kurum ya da kişilerden her türlü bilgi ve belgeyi talep eder.
  • Görevleri kapsamındaki konular hakkında araştırma yapar. Kamuyu bilgilendirme amacı ile yapılan araştırmalardan uygun gördüğünün yayın faaliyetlerinde görev alır.

BDDK’ya Şikayet Nasıl Yapılır?

Finans kurum ve kuruluşlarını BDDK’ya şikayet edebilirsiniz. Şikayetleri çağrı merkezi üzerinden, dilekçe ile yapabileceğiniz gibi CİMER üzerinden de iletebilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar