• YARIM ALTIN
  5.565,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0386
  % 0,11
 • € EURO
  28,9967
  % 0,51
 • £ POUND
  33,5323
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  3,7110
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2807
  % 1,25
 • BITCOIN/TL
  733693,249
  % -0,44
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Kripto Para Borsalarına Takasbank Formülü Masada

Kripto Para Borsalarına Takasbank Formülü Masada

Türkiye, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto para saklama ve devir haklarını sınırlandırmak için kripto para borsalarına takasbank formülü masada konusunu gündeme getirdi.

Kripto piyasasındaki aracı platformlar davranışlarını “kendilerini bağlayan kanunlar varmış gibi” olarak adlandırsalar da, binlerce kurban ve milyarlarca liralık değer yaratan bir piyasanın parçası olmaya devam ediyorlar.

Kripto para borsalarında ardı ardına yaşanan dolandırıcılık sonrasında Türkiye bu konuda araştırmalar yaptı. Türkiye, Takasbank’a benzer bir kurumsal yapı kurmayı ve bu alanda faaliyet gösteren firmaların kripto para depolama ve transfer güçlerini kısıtlamayı planlıyor. Tablodaki diğer formüller, şirketler için önemli sermaye gereksinimlerini ve bankalarla iş birliğine yönelik düzenlemeleri içerir.

Thodex Skandalı Sonrası Durum

Thodex adlı kripto piyasası krizinden sonra binlerce Türk birikimlerini kaybetti ve Thodex geçen haftayı yakından takip etti. Zararın şiddeti belirlenemese de milyarlarca lirayla ifade edilebilir bir kayıp söz konusu. Türkiye, Thodex skandalı sonrasında hükümet ve merkez bankası birimlerinden yapılan açıklamada, çalışmalarını kısa sürede tamamlayacak.

Skandal sonrası bu süreçte izlenecek harita ile ilgili formüller netleşmeye başladı. Üst düzey yetkili, Türkiye’nin bu konudaki çalışmaları birkaç hafta içinde tamamlayacağını ve dünyada kripto para piyasasının düzenlemesini tamamlayan ilk ülkelerden biri olacağını belirtti.

Düzenlemenin 3 Ana Maddesi

30 Nisan’dan bu yana, merkez bankası kısa süre önce şifrelenmiş varlıkların ödemeler için doğrudan veya dolaylı kullanımını yasakladı. Bu adımdan sonra şirketin kuruluşundan çalışma alanına kadar birçok alanda değişiklikler yapılacaktır. Yetkililerin verdiği bilgiye göre düzenlemenin üç ana başlığındaki adımlar tabloda yer alıyor.

 • İzin kısıtlaması: İlk formüle göre, şirketin şifreleme para birimi depolama veya transfer izinleri sınırlandırılmıştır. Bu amaçla Takasbank’a benzer bir yapının oluşturulabileceği vurgulanmaktadır. Diğer bir deyişle, piyasada faaliyet gösteren şirketler yalnızca işlemlere aracılık edebilecek ve müşterilerin parasını biriktirme hakkına sahip olmayacak.
 • Sermaye: Hükümetin ilgilendiği bir başka formül de sermayedir. Amaç, düşük sermayeli bir kripto para birimi ticaret platformunun kurulmasını önlemektir.
 • Sahibi tarafından karşılanması gereken koşullar: Üçüncü formül, bir kripto para birimi borsasının sahibinin karşılaması gereken koşullarla ilgilidir. Yetkili, Thodex CEO’sunun okulu bıraktığını vurguladı.

Şirket Sadece İşlemlere Aracı Olabilecek

Vurgulanan ilk formül, şirketin kripto para birimini saklama veya başka adreslere aktarma yetkisini kısıtlamaktır. Bu durumda Takasbank’a benzer bir yapı kurulabilir. Bu nedenle, piyasada faaliyet gösteren şirketler sadece ara işlem işlerini yapabilecekler ve müşterilerin parasını biriktiremeyeceklerdir.

Hükümetin vurguladığı ikinci adım şirketin sermaye yapısıyla ilgilidir. Thodex örneğinde, Türkiye çok düşük sermayeli bir kripto para piyasasının kurulmasına tanık oldu. Yetkili, “Bu alanda bankalardan daha zayıf, hatta bankacılık sisteminin fonksiyonlarına yakın fonksiyonlara sahip olmasına izin verilmiyor” dedi.

Kripto Para Borsalarına Takasbank Formülü Masada
Kripto Para Borsalarına Takasbank Formülü Masada

Bankaların Pazara Girmesi Beklenebilir

Yetkili, bankaların da bu pazarla ilgilenebileceğini ve orada iş yapabileceklerini belirtti. Yetkililer tarafından sağlanan bilgilere göre, madeni paraların değişimi ve bunların tasarruf aracı olarak kullanılması da belirli kriterlere bağlanabilir.

Eğitim Seviyesi Dikkate Alınacak

Çalışmada vurgulanan üçüncü önemli konu, kripto para borsası sahiplerinin karşılaması gereken standartlarla ilgilidir. Yetkili, Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in “okulu bıraktığını” belirterek, bu kadar karmaşık bir pazarda bu eğitim seviyesine sahip girişimcilerin kabul edilemez olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavsiyesi üzerine MASAK, SPK ve Maliye Bakanlığı arasında denetim çalışmaları yapıldı. Bakanlık konu hakkında yorum yapmadı.

Kripto Para Depolama ve Transfer Yetkileri

Takasbank’a benzer bir kurumsal yapı kurularak bu alanda faaliyet gösteren firmaların kripto para depolama ve transfer yeteneklerinin sınırlandırılması planlanmaktadır. Bu aşamadan sonra şirketin kuruluşundan çalışma alanına kadar bir dizi değişiklik öngörülebilir. Şirketler için önemli sermaye gereksinimleri ve bankalarla iş birliğine yönelik düzenlemelerin de görüşülmekte olduğuna dikkat çekildi.

Güçlü Sermaye Şartı Gereksinimi

Takasbank gibi sistemlerin devreye alınmasıyla birlikte güçlü fonlara sahip bir kripto para birimi platformunun kurulması ve işletilmesi gerekecek. Güçlü sermaye gereksinimleri, piyasadaki birçok kripto para birimi şirketinin başarısız olmasına da neden olabilir. Bölgede açık varsa bankaların bu pazara ilgi göstermesi bekleniyor.

Soğuk Cüzdan Teknolojisi

Kullanıcıların bakiyelerini ve mevduatlarını en güvenli şekilde korumak için soğuk cüzdan teknolojisini kullandıklarını ifade eden Yılmaz, “Takasbank için böyle bir hizmet vermek büyük bir konfor alanı olacak. Kullanıcıların bize emanet ettiği paralar risk alanından korunacaktır. Döviz bankasına cüzdanda tüm ekosistem için iyi bir mekanizma oluşturacaktır.” dedi.

Kefil Olarak Hareket Etme

Takasbank, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda hisse senedi işlemleri, borçlanma araçları, yabancı sermaye piyasası araçları, türevler ve kıymetli madenler ile ilgili işlemlerin nakit ve menkul kıymet takasını tamamlamayı taahhüt eden Türkiye’nin merkezidir. Takasbank’ın müşterilerine sağladığı en önemli avantaj, etkin bir merkezi teminat ve risk yönetimi sistemine sahip olmasıdır. Teminat yönetimi açısından yatırımcıları şaşırtmamak için piyasada alıcı ve satıcı arasında garantör görevi görür. Takasbank, yatırımcıların yaptıkları işlemlerin yarattığı değere bağlı olarak teslimat ve ödeme riskini en aza indirmekte, yatırımcı işlemlerinde kefil olmaktadır.

Gereksinimler Düzenlemeleri

Bitay CEO’su Niyazi Yılmaz, yaşanan son olaydan sonra düzenleme yapmayı umduklarını belirterek, “Sektörümüz önemli adımlar attı. Mevcut durumda son krizi görüyoruz, yani ne istersen onu herkes açabilir. Şifreli varlık değişimi Ancak böylesine önemli bir ekosistemde çalışabilmek için birçok yeteneğin kontrol edilmesi gerekir. Öncelikle şirket yöneticilerinin eğitim ekipmanları ve mevcut piyasada edindikleri yönetim becerileri dikkate alınmalıdır. Bir diğer önemli konu evet, şirketin sermayesi olmalıdır. Böylesine önemli bir komisyonculuk faaliyetini tam olarak karşılayabilecek bir düzeyde olmak.” dedi.

YORUMLAR YAZ