• YARIM ALTIN
  5.823,00
  % 2,62
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7727
  % 0,14
 • € EURO
  29,2415
  % -0,22
 • £ POUND
  33,8629
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,8044
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2846
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  747106,139
  % 0,03
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bitcoin Almadan Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin Almadan Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin yatırımlarına alternatif arayanların en çok sordukları sorulardan bir tanesi Bitcoin almadan Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır? Olmaya başladı. Kripto para alanında en çok yatırım hacmi olan sanal para olan Bitcoin yatırım ağını sürekli geliştirdiğinden ve yapısından dolayı farklı yatırım alternatiflerinin doğmasına neden olmuştur. Yatırımların direkt şekilde yapılması yerine dolaylı şekilden olması yoluna gidilebilir. Bunun yapılması için piyasaya hakim olmak ve yatırımlara yön vermek önemlidir. Yatırım mekanizmasını bilmek yapılan yatırımların direkt Bitcoin üzerinden olmasının zorunlu olmadığını da ortaya çıkarmış olur. Bunun için farklı yatırım yolları araştırılmalıdır.

Halka Arz Olmanın Faydaları

Halka arz işlemlerinde piyasalara kripto para ve ilişkili yatırım seçeneklerinin daha çok yayılması mümkün hale gelir. ABD sermaye piyasalarında aktif rol alan ve düzenleyici konumunda bulunan SEC’in yakın zamanda yatırım fonlarını onaylayarak piyasa ile buluşturması beklentisi bulunuyor. Onaylanması beklenen fonların tamamının Bitcoin fonlarından oluşmasının yanında bağlantılı sayısız şirketin halka arz olması da mümkün hale geldi. Yatırımlarına yön verirken daha çok Bitcoin ağırlıklı çalışan şirketlerin çoğalması ise fiyatlarda hareketlilik olmasına neden olan en büyük etkenler arasında gösteriliyor.

Bitcoin Almadan Bitcoin'e Nasıl Yatırım Yapılır?
Bitcoin Almadan Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin’e Geleneksel Olmayan Yatırım Bakışı

Büyük yatırımcıların bazıları yatırım portföylerinde hala kripto para ve Bitcoin bulundurmazken bazıları da geleneksel olan sistemden farklı yatırımlara yönelmeye çaba gösteriyor. Doğrudan Bitdcoin yatırımı yapmak isteyenler için yapılması gereken bağlantılı şirketlere yönelik yatırımların yapılmasıdır. Bunun için direkt şekilde Bitcoin alınması gerekli olmadığından yatırımcılar için alternatif olmayı başarır.

Hisse Senedini Bitcoin’li Alma Seçeneği

Direkt şekilde Bitcoin yatırımı yapmak istemeyenlerin denemesi gereken yolların başında hisse senedi almak geliyor. Bunun için izlenmesi gereken yol:

 • Coinbase borsaya arz edilmeye başlandığı için yatırımcıların iyi seçenekleri arasında yer alıyor,
 • Gelirlerinin büyük çoğunluğunu işlemlerden elde ettiği için komisyon ve saklama bedellerinden meydana gelir,
 • Borsanın hisse fiyatını oluşturan etmen ise Bitcoin ile yakın ilişkili fiyatlandırmalar yaşanmasıdır.

Bu bilgiler ışığında dolaylı yoldan yatırım yaparak Bitcoin işlemlerinden komisyon alan bir şirketten hisse senedi edinmiş olabilirsiniz.

Hisse Senedi Alırken Kripto Para Varlığına Bağlılık

Hisse senedi alırken doğrudan Bitcoin yatırımı yapmak istemeyenler kripto para işlemlerinden ve fiyatlarından alınan bedellerle hisse senedi oluşturan birimlerden satın alması gerekir. Kripto paranın dolaylı şekilde de olsa yatırımcısı olmak bu şekilde mümkün hale gelir.

Bilançosunda Bitcoin Olan Şirketlere Yatırım

Denenmesi gereken benzer bir yöntem ise Tesla’ya benzer yapılanması olan şirketlere yatırımlar yapmaktır. Yatırımcıların bilançosunda Bitcoin yatırımı olan MicroStrategy veya Galaxy Digital Holding şeklindeki firmaları tercih etmesi önerilir. Bazı yatırımcıların bu tarz yatırımlar konusunda fazla risk taşıdığı şeklinde yorumları da vardır. Hem şirketin kendi içinde yer almanızdan kaynaklanan riski hem de kripto para riskini üstlenmiş olmanızdan kaynaklanan risk katlanması yaşanabilir.

Kripto Para Teknolojisine Yatırım

Bitcoin’e doğrudan yatırımda bulunmak amaçlanmadığında blokzincir oluşturan şirketlere yatırım yapılabilir. Kripto paraların üretilmesinde rol alan ve madencilik adı verilen faaliyetleri yapan firmalara yatırım yapılması sağlanabilir. Sektördeki kripto para madencilik şirketlerinden en büyüklerine sahip olan Marathon Digital bu nedenden dolayı sürekli yatırımcı çekmeye devam eden firmalardandır. Dolaylı yoldan Bitcoin’e yatırım yapanlar aslında teknolojisine yatırım yaparak üretilmesinde pay sahibi olmayı başarıyorlar.

Bitcoin Almadan Bitcoin'e Nasıl Yatırım Yapılır?
Bitcoin Almadan Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Kolaylık ve Karmaşıklığa Son Verme

Bu yolla yapılan yatırımlar çeşitli nedenlerden dolayı karmaşık bir hal alan kripto para yatırımlarının daha basit bir hale gelmesine olanak tanır. Yatırım portföyünüzde karmaşıklık olmadan Bitcoin olmasını sağlamak için denenmesi gereken yollardan bir tanesidir. Bu faaliyet kolunda oldukça yüksek yatırım rakamlarından bahsetmek mümkündür. Geçen aylarda Riot tarafından alınması planlanan bir kripto para madencilik şirketi 651 milyon dolar gibi bir bedelden bahsetti.

Ortak Yatırımlar Yapma Seçeneği

En sık tercih edilen yatırım fonları alımlarında Grayscale ismi ön plana çıkıyor. Kripto para piyasalarında doğrudan yatırım yaparak risk almak istemeyenler için bu işi yaparak bir anlamda yatırım ortaklığı fikri sunmuş oluyor. Bunun karşısında ise ortalama %2 civarında kazancınızdan komisyon alma yoluna gidiyor. Yatırımcılar bu sayede Bitcoin almadan bu alanda yatırım yapma şansı elde etmiş oluyor.

Kripto Para Yatırım Ortaklığı

ABD kanadından bir haber gelene kadar yapılan yatırımların fonlar üzerinden olması yoluna gidilecek gibi duruyor. Yatırım ortaklığı fonlarının kurulması piyasada yapılan işlemlerin daha kolay olmasını sağlamak adına önemli iken karmaşıklığın giderilmesine de neden oluyor. Komisyon usulüne göre çalışılması kardan pay vermenizle birlikte anında yatırımcı olması anlamındadır.

Doğrudan veya Dolaylı Yatırım Farkı

Birçok alanda hala kabul edilme sorunu yaşayan kripto paralar diğer taraftan da yıllardır yatırımcılarına para kazandırmaya devam ediyor. Bazı olumsuzluklar yaşanması güven sorunlarının oluşmasına neden olurken Çin gibi hükümetlerin yatırımları yasaklaması gibi yaptırımlar da yatırımcıların karamsarlığa düşmesine neden oluyor. Yatırımların doğrudan olmaması riskin bir anlamda daha az olması olarak anlaşılırken yine yönetilmesi gereken bir yatırım şeklinde değerlendiriliyor. İkili risk oluşmaması için gerekenin yapılması ve Bitcoin konusunda yatırım şekline karar verilmesi bu alanda uzman olanların da en çok önerdikleri durumlardan bir tanesidir. Doğrudan yatırım yapmak isteyenlerin risk azaltmak istemeleri halinde danışmanlık alması gibi bir seçenekleri de bulunduğundan değerlendirmeye almaları mümkün olur.

YORUMLAR YAZ