• YARIM ALTIN
  5.564,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0385
  % 0,11
 • € EURO
  28,9949
  % 0,50
 • £ POUND
  33,5331
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  3,7110
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2807
  % 1,25
 • BITCOIN/TL
  733411,136
  % -0,47
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Bitcoin Kritik Teknik Seviyenin Eşiğinde

Bitcoin Kritik Teknik Seviyenin Eşiğinde

Yatırımcılarının merakla takip ettikleri ve yatırımlarına yön vermek için çabaladıkları seviyenin altına düşmeye başlayan Bitcoin kritik teknik seviyenin eşiğinde kalmaya devam ediyor. Ortalama iki haftalık bir süre değerlendirmeye alındığında 50 gündür devam eden ortalamanın altında kalmaya başladığı net şekilde ortaya koyulabiliyor. En son elde ettiği yükselişten sonra ortalama olarak anılan sınıra gelerek tehlikeli eşiğe oldukça yaklaşmış bulunuyor. Ethereum rekor fiyatlarına fiyat eklemeye devam ederken Litecoin ve XRP haftayı iyi yükselişlerle değerlendiriyor.

26 Nisan Dip Seviyesi

Bitcoin son olarak 26 Nisan tarihinde dip rakamları görmüştü. Bu tarihten sonra zaman zaman yükselişler ve dalgalanmalar yaşadığı görülse de 50 günlük değerlendirme parlak veriler vermiyor. Yatırımcıların aklındaki ise kritik seviyeye gelen Bitcoin’in bu rakamların altına inip inmeyeceği şeklinde oluyor. Yatırımcılarını risk almayacak şekilde hareket etmeye zorlayan Bitcoin için 45 bin doların test edilmesi olasılığı da bulunuyor.

Bitcoin Kritik Teknik Seviyenin Eşiğinde
Bitcoin Kritik Teknik Seviyenin Eşiğinde

57 Binden Aşağıya

Geçen hafta çarşamba günü son olarak 54 bin dolar bandını yakalayan ve aşağıda bir seyir izlemeye başlayan sanal paranın 50 günlük rakamsal ortalaması 57 bin civarında hesaplandı. Son iki haftalık tabloda ise hareketli ortalama olarak adlandırılan rakamların altında seyretmesi piyasa risk almadan kalmanın daha iyi bir karar olacağı sonuçlarının ortaya çıkmasını sağladı.

Ethereum Rekorları

Yakın zamanda 220 dolar civarında bir artış sağlayarak yatırımcılarına kazanç sağlayan Ethereum satış rakamlarında 2644 dolar seviyesine kadar geldi. Bu rakamdan sonra göreceli bir geri çekilme yaşandı. 2717 doları da test ettikten sonra yine aynı şekilde küçük bir geri çekilme ile 2618 dolar civarında gezinmeye başladı. Hafta başında 2200 dolar ile yatırımcısına merhaba diyen Ethereum haftanın sonuna yaklaşıldığında ortalama %18 civarında kazanç elde edilmesini sağladı.

Litecoin Gelişimleri

Bir başka haftanın dikkat çeken alt coini ise Litecoin oldu. Litecoin de yatırımcılarına Ethereum kadar kazandırmayı başardı. Ortalama %15 civarında yükseliş yaşanan Litecoin grafiklerinde 252 dolar test edildi. Ripple ise haftanın başından beri yakaladığı ivme sayesinde %30’dan fazla kazanç elde edilmesine olanak tanıyan bir başarıya imza attı. Bitcoin kanadında düşüşler ve kritik seviye testleri devam ederken diğer taraftan alt coğinlarin kazandırması dikkatlerden kaçmadı.

Elon Musk ve Bitcoin Takipleri

Tesla ve SpaceX denince akla gelen mucit, yatırımcı Elon Musk yaptığı açıklamalar ile gündemi değiştirmeyi başarıyor. Elon Musk sahibi olduğu Tesla’nın elinde bulunan ortalama %10 civarındaki yatırımlarını sattığını açıkladı. Buna karşılık kendi kişisel yatırımlarında hala elinde Bitcoin yatırımı olduğu bilgisini de paylaştı. Yapılan bu satış işlemi sonrasında firmanın ortalama 101 milyon dolar kar elde ettiği ortaya çıktı. Yapılan bu bilgilendirme ile Tesla’nın yatırım karlılığı da ortaya çıkmış oldu.

Kirkhorn’dan Uzun Vade Beklentisi

Tesla’nın tepe yöneticilerinden olan Zachary Kirkhorn ise uzun vade ile alakalı olumlu görüşleri olduğu yönünde açıklamalar yapmaya devam ediyor. Yatırımcıya göre bir sonraki çeyreklikte Bitcoin beklenenlerden daha yüksek değerler bulmayı başaracağından yatırım kararlılığı önemseniyor. Bu durum aynı şirkette bile yatırım konusunda farklı anlayışların olduğu konusunu ortaya çıkarıyor.

Ethereum Başarısının Nedeni

Ethereum’un sahibi ve piyasadaki en genç kripto para zenginlerinden birisi olan Vitalik Buterin piyasaya değeri 7 milyar dolar olan SHIP yakımı gerçekleştirdi. Bunun arkasında kendince nedenleri olduğu bilinmesine karşılık tablo şu şekilde olasılıkların ve durumların ortaya çıkmasına neden oldu:

 • Ortalama %40 civarında piyasa değerinde artış yaşanmış oldu,
 • Hayır işlerinde kullanılması konusunda önü açılmış oldu,
 • Yatırımcıların daha çok taleple alım yapması mümkün oldu.

Kripto para tarihinde bir ilk yaşanması ve sonucunda değerin yükselmesi geçici süreliğine de olsa yatırımcıların daha çok kar elde etmesine ve uzun vadede yatırım değerlerinin artmasına olanak tanıdı.

Kripto Paranın Sınavı

Piyasada en çok yatırım alan ve en yüksek hacme sahip olan Bitcoin için kritik durumun yaşanmasında birçok neden öne sürülüyor. Bunların arasında son zamanlarda aniden çöken veya ortadan kaybolan siteler bulunuyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkelerde kripto para borsalarında yaşanan yolsuzluk ülkelerin önlemler almasına veya kısıtlamaya gitmesine neden oldu.

Çin hükümeti yaşanan durumlardan sonra kripto para ticareti ve ödemesini tüm ülkede yasaklayan bir kanunu onayladı. Bu durum diğer ülkeler üzerinden işlem yapılmasını engellemezken ülkelerin bu konuya olan bakış açılarının ortaya çıkmasını sağladı. En yüksek değere sahip olan Bitcoin için değer kaybının yaşanmasına buna benzer ekonomik etmenlerin neden olduğu düşünülüyor.

Bitcoin Kritik Teknik Seviyenin Eşiğinde
Bitcoin Kritik Teknik Seviyenin Eşiğinde

Beklenen Eşiğin Aşılması

Önemli yatırımcı ve kripto para analistlerinde görülen değerlendirmelere bakıldığında geleceğin para yatırım birimi olarak görülen kripto paraların uzun vadede bu kritiği rahatlıkla aşacağı tahminleri yapılır. Eşiğin aşılması için şuanki tabloların karamsar olmasına karşılık uzun vadede daha çok yatırımcı alınması ve değerin beklenenden daha çok olması da bekleniyor.

Yatırımcıların bazıları risk döneminde elinde Bitcoin tutmaya devam edenlerin ve piyasadan etkilenmeyenlerin daha sonra bu rakamlarla elinde Bitcoin tutuyor olmalarının faydalarını göreceği düşüncesindedir. Bunun için uzun süreli yatırım düşünenlerin yapması gereken şuan için kritik aşamaya takılmadan ellerinde bulundurmaya devam etmeleridir. Alt coinlere yatırım yapılması da bir başka yatırım çeşitlendirme yöntemi olarak piyasa uzmanları tarafından kesinlikle öneriliyor.

YORUMLAR YAZ