Parapiyasasi.net
Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder mi?
Yazar: -11 Ocak 2020
12

Oldukça sık telaffuz edilen Hayat sigortası ölen kişinin kredisini öder mi? sorusunun yanıtı, her zaman merak edilmiştir. Bu sorunun cevabına geçmeden önce, birkaç farklı açıdan banka, kredi ve hayat sigortası olgularını incelemekte, hayat sigortasına etki eden faktörleri belirlemekte ve diğer unsurlara göz atmakta fayda var.

Bankalardan alınan krediler, hayat sigortası kapsamına sokulmakta ve bu sigorta karşılığında bankalar tarafından güvence altına alınmaktadır. Bankaların bu sigortaları alt kuruluşları veya anlaşmalı sigorta firmaları ile gerçekleştirmesi, çoğu zaman kendilerine ek gelir sağlayan bir uygulamadır. Birçok banka hayat sigortasını zorunluluk kapsamına almasa da bu işlem için genellikle bir nevi dayatma söz konusudur.

Aksi durumda bankanın krediye olumlu dönüş yapmaması ya da ölüm riskini göze almaması, krediniz adına kullanım miktarını düşürebilir veya bu kredi ile alakalı beklentinizi karşılamayabilir. Bu nedenle bankalar, mümkün mertebe hayat sigortası yaptırmaya ve bu ödemenin güvence altına alınmasına daha sıcak bakarlar.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası yaptırmadan önce en çok araştırılan şey, hayat sigortası nedir sorusudur. Bu soruya verilebilecek cevap ise; Bir birey ile sigorta şirketi arasında, belirli bir kapsam dahilinde yapılan ve bireyin fayda sağlaması üzerine düzenlenen bir çeşit poliçedir.

Birey faydayı sağlayan kişi iken, sigorta şirketi ise faydacı olarak anılmaktadır. Hayat sigortası için kredi kullanmak gerekmez. Hayatın her alanında yapılabilecek olan bu işlem, kişinin sağlığının bozulması ya da vefatı durumunda, işlevini yerine getirmektedir.

Hayat sigortası için yapılan prim ödemeleri, söz konusu hayat sigortasının konusu ile doğru orantılıdır. Yapılan hayat sigortası neticesinde, ilgili kapsam dâhilinde fayda sağlayana ödeme gerçekleştirilmesi, sağlık masraflarının karşılanması, vefat durumunda ise kapsama alınan borçların ödenmesi, konu alınmaktadır. Söz konusu poliçeler, banka kredileri için de gerçekleştirilebilmekte olup, bu poliçelerin içerisinde yer alan bilgiler dâhilinde, ödemeler güvence altına alınmaktadır.

Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Hayat sigortası kanuni bir hüküm ya da bir zorunluluk değildir. Ancak, hem özel bankalar hem de kamu bankaları, yüksek tutarlı kredi kullanımlarında hayat sigortasını zorunlu bir işlemmiş gibi müşteriye dayatabilmektedir. Aksi durumda kredi ile alakalı alabileceğiniz geri dönüşler;

 • Yüksek faiz politikası
 • Kredi tutarının karşılanmaması
 • Krediye olumsuz yanıt verilmesi

Şeklinde gerçekleşebilecek olup, krediyi kullanmamanız ya da kullansanız da oldukça yüksek faiz ile faydalanmanız söz konusu olabilmektedir. Hayat sigortasında zorunluluk bulunmasa dahi, cüzi bir prim ödemesi karşılığında hem kendinizi hem bankayı hem de ailenizi güvence altına alabilirsiniz. Aksi durumda, bu tür kredi borçları, aile hukuku ve miras kanunu gereği, aile bireylerinize yansıtılabilir.hayat sigortasi olen kisinin kredisini oder mi

Kredi Kullanırken Neden Hayat Sigortası Yapılır?

Bankadan kredi kullanımı doğrultusunda yapılan hayat sigortasını, iki farklı taraf için de farklı şekilde değerlendirmek gerekir. Bu işlemi banka ve müşteri gözü ile irdelemek, sigortanın neden yapıldığını da cevaplar nitelikte.

Bir bankadan kredi kullanırken, hayat sigortası yapılması, banka açısından bakıldığı durumda, ilgili kredinin, banka tarafından güvenceye alınması için yapılmaktadır. Aynı kredi için yapılan hayat sigortasına müşteri gözü ile bakacak olursak, bu durumda müşterinin vefatı durumunda aile bireylerinin güvenceye alınması ve borçların aile bireylerine yıkılmaması esas alınabilir.

Hayat Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayat sigortası poliçesi, sigorta firması ile sigortalı hakkında düzenlenmekte ve poliçede birçok bilgi yer almaktadır. Hayat sigortasında yer alan hususlar ile ilgili görüş bildirebilir, karşı çıkabilir ya da düzeltme talep edebilirsiniz. Hayat sigortasında en çok dikkat çekilmesi gereken unsurlar, hangi hastalıkların ve hangi durumların kapsamda olduğu ile ilgilidir.

Örneğin, düzenlenen hayat sigortalarında, kapsam içerisinde yer alan hastalıklar arasında kanser, kalp krizi, doğal ölüm, intihar vb. durumlar söz konusu olabilir, belirli hastalıklar kapsam dışı bırakılabilir ya da geçirmiş olduğunuz rahatsızlığın nüks edebileceğini düşünerek bu hastalık kapsam dışı tutulmak istenebilir. Bu tür durumlarda, hayat sigortası yaptırmak zorunlu olmadığı gibi isterseniz düzeltme ve reddetme hakkına da sahipsiniz.

Hayat Sigortası Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

Hayat sigortası poliçesi düzenlenirken birçok konu dikkate alınmaktadır. Bu noktada hayat sigortası hesaplama işlemi yapılırken, sigorta fiyatlarına etki eden faktörler;

 • Daha önce geçirmiş olduğunuz rahatsızlıklar,
 • Daha önce geçirdiğiniz ameliyatlar,
 • Geçmişte yaşadığınız sağlık sorunları,
 • Kalıcı sağlık problemleriniz,
 • Kronik rahatsızlıklar,
 • Engeliniz,
 • Doğuştan gelen rahatsızlıklar,
 • Yaşınız,
 • Kredi kullanım miktarı,
 • Kredi vadesi,

Olarak gözlemlenebilir. Bu noktada hem hayat sigortasının poliçe düzenleme bedeli hem de kapsam dışı bırakılabilecek noktalar, yine aynı faktörler ile belirlenmektedir.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Avantajları

Hayat sigortası yaptırmanın birbirinden farklı avantajları vardır. Hayat sigortası avantajları arasında;

 • Tehlikeli hastalıklara karşı teminat,
 • Kaza ve sağlık sorunu tedavi masrafları,
 • Kaza ve hastalık sonucu vefat teminatı,
 • İşsizlik teminatı,
 • Çocuklarınız için eğitim masraflarının karşılanması,
 • Geçici iş görememezlik teminatı,
 • Gündelik hastane teminatı,
 • Sakat kalma sonucu hayatınızı devam ettirme teminatı
 • Finansal destek
 • Vergiden düşme

Gibi birçok konu mevcut olup, yaptırdığınız sigortanın içeriğini tam olarak bilmemeniz durumunda hayat sigortası sorgulama işlemlerini, sigorta firmanız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Hayat Sigortası Kaç Yıl Geçerli?

Hayat sigortası, bireysel olarak yapıldığında her yıl yenilenmekte, banka kredisi yolu ile yapıldığında ise kredi vadesi kadar değerlendirilebilmektedir. Küçük miktarlar içeren kredi kullanımlarında, hayat sigortası birinci yılsonunda bitmekte olup, talep ile uzatılabilmektedir.

Ev alımı gibi uzun vadeli kredi kullanımlarında ise hayat sigortası ne kadar geçerli diye soracak olursanız, cevap hayat sigortası bedeli peşinen alındığı için kredi süresinin sonuna kadar olacağı yönündedir. Bu durumda prim bedeli peşin tahsil edildiğinden, poliçeniz her yıl otomatik olarak uzatılmaktadır.hayat sigortasi

Hayat Sigortası Hangi Kredilerde Geçerli?

Hayat sigortası yalnızca ev kredilerinde geçerli değildir. Taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, borçlanma kredisi, mortgage kredisi hatta kredi kartı borcunuz karşılığında dahi oldukça cüzi prim ödemeleri ile hayat sigortası yaptırabilirsiniz.

Hayat Sigortası Olan Kişinin Vefatı

Hayat sigortası ve kredi söz konusu olduğu zaman, bu sigorta türünün vefat halinde neye yaradığı, en çok merak edilen soruların başını çekiyor. Kredi kullanmanız ve krediniz ile eşdeğer vadede bitecek olan hayat sigortası yaptırmanız durumunda, ödemeleriniz ve kalan borcunuz, sigorta şirketi tarafından teminat altına alınmamaktadır.

Bu açıdan bakarsak, hayat sigortası olan kişinin vefat etmesi durumunda, kalan kredi borcu sigorta şirketi tarafından teminat altına alındığından, kalan borcun tamamını sigorta şirketi öder. Ayrıca, o güne dek ödenmiş olan tüm taksitler, yine hayat sigortası kapsamında değerlendirilir ve kredi borçlusu olan sigortalının ailesine iade edilir. Bu iade işleminin sebebi ise hayat sigortası primlerinin ilk günden itibaren esas alınarak, primlerinin ödenmesi ve sigortanın aktif olarak değerlendirilmesiyle ilgilidir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar