Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Bankaların en büyük avantajlarından birisi hiç şüphesiz kredi kartıdır. Günümüzde hemen hemen herkeste en az bir tane kredi kartı bulunmaktadır. Eğer düzgün bir kullanım yapılırsa kredi kartı çok avantajlı bir karttır. Düzgün bir kullanımdan kasıt düzgün ödeme planı, geliri geçmeyen harcamalar yapıldığı sürece kredi kartının her zaman yararını görürsünüz. Fakat birden fazla kredi kartı bulunduğu zaman işler biraz sıkıntıya girer. Çünkü kartların takibi zorlaşır ve böylece ne harcama yaptığınızı inceleyemezsiniz. Bu durumda ay sonunda sizi sıkıntıya sokar ve belki de gelirinizden fazla bir harcama durumu ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu da ekonomik olarak büyük bir felaketin ilk habercisi olabilir.

Kredi Kartı Özellikleri

Kredi kartı bankaların müşteri çekmesini sağlayan en önemli özelliklerden bir tanesidir. Artık zaman teknoloji zamanı olduğundan neredeyse bütün işleri internet üzerinden halledilebilir hale gelmiştir. Bankalarda kendilerini bu yeni çağa uydurarak internet alemindeki yerini almıştır. İnternet bankacılığı ve internet üzerinden yapılan alışverişler kredi kartının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapmanın kredi kartı dışında hiçbir şekilde bir ihtimali yoktur. Çünkü ödeme seçeneklerinde kredi kartı dışında herhangi bir seçenek yoktur. Bu da bankaların internete ne kadar hakim olduğunu gösterir. Ayrıca çeşitli taksit ve puan özellikleri ile kredi kartları çok cazip gelmektedir. Aynı ürünü tek seferde alıp ekonomik sıkıntı yaşamaktansa taksit yaptırıp her ay az az ödemek daha cazip gelir. Durum böyle olunca da kredi kartının ne kadar yaygın olduğu gerçeği gözler önüne serilir.

Kredi Kartı Kapatma İşlemleri

Öncelikle kredi kartınızı kapatacağınızdan emin olun. İçerinde herhangi bir borç, taksit ya da otomatik ödeme talimatı bulunmaması gerekmektedir. Çünkü böyle bir durumda kart iptal edilmez. Kullanmış olduğunuz kredi kartının banka şubesine giderek kartı kapatmak istediğinizi belirtiniz. Sonrasında telefon yardımı ile müşteri temsilcisine bağlanarak bu isteğinizi tekrarlayın. Banka size daha önce hiç sunmadığı teklifler sunarak sizi ikna etmeye çalışacaktır. Fakat siz daha fazla ısrarcı olun ve kapatmak istediğinizi tekrarlayın. Herhangi bir borç, ödeme talimatı, taksit gibi bir şey kartta bulunmadığı takdirde kredi kartı kapatılacaktır.