Parapiyasasi.net
Son 10 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği
Yazar: -07 Nisan 2021
126

Tarihî proses süresince altın fiyatları pek çok değişik unsurdan etkilenmiştir. Altın fiyatlarının evveliyatı, ilerideki icraatın mutlak bir belirtisi olmasa bile uzun mühletle yatırımlar için son derece sağlam ipuçları verebilmektedir. Altın yatırımı yapmayı düşünenler için, bu değerli madenin fiyat evveliyatına bakılması iyi bir düşünce olabilmektedir. Zira tarihi proseste altın fiyatının tetkikini yapma, alım ve satım işlemlerinde yardımcı olabilecek bilgiler sağlayabilir. Bilhassa son 10 yılın altın fiyatları grafiği gibi daha uzun zaman zarfını esas alan grafiklerin tetkik edilmesi mantıklı olacaktır.

Son 10 Yılın Altın Ons Fiyatı

Bu grafik, 10 sene evveline dair altın ons fiyatlarının görülmesini sağlamaktadır. Ayriyeten, bu grafikte bir hayli uzun bir süre zarfını tetkik edebilmenin beraberinde son 5 senenin altın ons fiyatı da görülebilmektedir. Ons başına altın birim değeri Amerika doları türünden olduğundan, dolar daha verimsizse; Euro para birimi, Türk lirası ya da Japon yeni cinslerinden altın satın alanlar altını izafi olarak daha ucuz fiyatlı bulabilmektedir. Yalnız unutmamak lazım ki, daha kuvvetli bir dolar, döviz kurları sebebiyle öteki para birimlerinde altını bir dereceye kadar daha pahalı duruma getirebilmektedir.

Son 10 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği
Son 10 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği

Son 10 Yıllık Gram Altın Fiyatı

Şayet yalnızca gram altın almak ve satmak istiyorsanız, son 10 senelik gram altın fiyatları grafiğine odaklanabilirsiniz. Bilhassa mevduatlık altın için gram çeşidini seçerek getiriler arttırılabilmektedir. Belli sebeplerden dolayı altın fiyatları bazen düşmekte bazen de yükselmektedir.

Son Yıllarda Altın Fiyatları Ne Oldu?

Uzun seneler boyunca, altın fiyatları pek çok farklı etmenden etkilenmiştir. Evrensel krizler, jeopolitik problemler ve enflasyon gibi altın fiyatlarını etkileyen unsurlar, altının fiyatında kimi mühim artış ve azalışlar görülmesini sağlamıştır.

Genel itibariyle dünyada baş gösteren politik kargaşalar ve kırılmalar, jeopolitik problemler ve bilhassa da belli topraklardaki iç karışıklıklar sürerse, yatırımcılar “emniyetli liman” olarak belirtilen altına daha fazla yönelebilirler. Zira altın çok uzun zamandan beri itimat edilen bir değer saklama vasıtası olarak kabul edilmiştir ve altının bu kuvvetli itibarının yakın zamanda değişmesi beklenmemektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar