Parapiyasasi.net
Turizmcinin Krizdeki Kaybı 22,4 Milyar Dolar
Yazar: -03 Şubat 2021
8

2020 yılını Dünya Turizm Örgütü, Birleşmiş Milletler kapsamında memleketler arasında kıyaslandığı takdirde turizmin en talihsiz senesi olarak belirledi. Türk turizmcisi mevcut olan gelirlerin nerdeyse yüzde 65,1’lik kısmını kaybetti ve gelir yüzdeleri neredeyse yüzde 69,5 gibi bir oranda düşüşle karşılaştı. 2019 yılında 34,5 milyar dolar civarında gelir elde etti ve 51,8 milyon gibi bir miktar da turist sayısı ile birlikte kapatıldığı halde salgının etkisi ile birlikte oteller de ki iş oranı düşmekle kalmadı oteller kapatılarak müşteri ağırlamayacak hale geldi. Bu salgın süresinde 2020 yılını iş yapmadan kapatan oteller 15,8 milyon turist ile birlikte 12 milyar dolarlık turizm geliri de elde etti. Bu veriler ile bakıldığı zaman turizmci neredeyse 2020 yılında 22,4 milyar dolarlık bir kayıp oldu.

turizmcinin krizdeki kaybı 22,4 milyar dolar

Paket Tipleri Tükendi

Turizm sektöründe 2021 yılının ikinci yarısından başlayacak olan toparlanma süresi ile birlikte en fazla kayıp tahmini olarak yüzde 77 civarında bir oran ile birlikte paket cinsler yaşanacak. İller arası seyahat ile birlikte turizm sektör sayılarında 1 milyar düşüş ile birlikte 1,3 trilyon dolarlık gelir kaybı meydana geldi. UNWTO dataları 2020 yılında yaşanan küresel krizin yaşanması 2009 yılından daha kötü bir istatistik ve gelir kaybı yaşandı. Milletlerarası turizmde meydana gelen kaybetme ve çöküş aynı zamanda kaybı yüzde 74 oranına ulaşmayı başardı. Bu durum 2021 yılında oluşturulacak olan aşı programları netleşince daha kesin sonuçlar elde edilecek hale gelecek.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından verilen verilere göre Ekim, Kasım ve Aralık aylarıyla birlikte 4. Çeyrek bilgileri bu yıl meydana gelen turizm gelirinin 9 milyar 998 milyon 320 bin dolarlık yalnızca kişiye ait harcamalar ve 2 milyar 60 milyon 999 bin dolar olmak üzere de paket tıp harcaması meydana geldi. Elde edilen gelirler hesaplandığı zaman ise gelirlerin neredeyse 75,4 kısmı yabancı olan turistlerden, 24,6 oranı ise yerli olarak gelen turistlerden elde edilen gelirlerdir. Çeyrekler göz önüne alındığı zaman ise bu durum farklılık göstermektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar