Parapiyasasi.net
Veraset İlamı Hakkında Detaylı Bilgiler
Yazar: -11 Mayıs 2021
26

Veraset ilamı, ölen kişinin borç ve alacaklarının mirasçılarına geçmesi sonucunda devlet kurumları ve bankalar tarafından kişilerin mirasçı olduğuna dair ispat niteliğinde belgedir. Bu belge mirasçılığın ispatı niteliğinde olduğundan en kısa süre içerisinde temin edilmelidir. Aksi ispat edilene kadar kişinin yasal mirasçı olduğunun kanıtıdır.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Veraset ilamı yasal mirasçının ikamet ettiği adresin bağlı bulunduğu Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapılarak alınabileceği gibi Türkiye’de bulunan herhangi bir noterden de temin edilebilir. Ancak nüfus kayıt bilgilerinde bir yanlışlık olması veya ölen kişi ile yasal mirasçı arasında soy bağlarının belirsiz olması gibi durumunda sadece Sulh Hukuk mahkemesi aracılığıyla alabilir.

Veraset İlamı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Veraset ilamı sorgulama e-devlet üzerinden ‘’Veraset İlamı Sorgulama’’ kısmından yapılabilmektedir. Miras bırakılan kişinin veraset ilamı çıkarmadan önce Veraset ve İntikal Vergisi ödemesi gerekmektedir.

Veraset İlamı Hakkında Detaylı Bilgiler
Veraset İlamı Hakkında Detaylı Bilgiler

Veraset İlamı İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

Veraset ilamı için başvuru yapabilecek mirasçılar üç kategoride toplanmıştır. Yasal mirasçılar, atanmış mirasçılar ve miras bırakanın veya mirasçının alacaklıları.

  • Yasal Mirasçılar: Miras bırakan kişinin eşi, evlatları ve kan hısımları olarak kabul edilir. Yasal mirasçının olmaması durumunda miras devlet bünyesine geçmektedir.
  • Atanmış Mirasçılar: Atanmış mirasçılar vasiyetname veya miras sözleşmesi ile atanmış mirasçılardır. Yasal mirasçılar haricinde atanmış mirasçılarında veraset ilamı çıkarması gerekir.
  • Miras Bırakanın veya Mirasçının Alacaklıları: Bazı durumlarda miras bırakan veya mirasçının borcu için alacaklılar da veraset ilamı başvurusunda bulunabiliri. Bu sayede alacaklar karşılanmış olur. Bu durum mahkeme kararı ya da icra dairesi kararı ile gerçekleşir.

Veraset İlamı Almanın Şartları Nelerdir?

Veraset ilamı almak için öncelikle miras bırakan kişinin ölmüş olması ya da gaipliğine karar verilmiş olması gereklidir. Aynı zamanda mirası alacak mirasçının sağ olması ve mirasa da ehil olması gerekir. Bu durumların gerçekleşmesi durumunda mirasçılık belgesi olan veraset ilamının alınmasına engel bir durum söz konusu değildir. Mirasçılık belgesinin alınması için herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Mirasçı belgeyi istediği zaman alabilir. Fakat aksi durumlarla karşılamamak için belgenin bekletilmeden alınmasında fayda vardır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar