• YARIM ALTIN
  5.565,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0411
  % 0,12
 • € EURO
  28,9968
  % 0,52
 • £ POUND
  33,5227
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  3,7110
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2805
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  733060,321
  % -0,91
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Zilliqa Nedir?

Zilliqa Nedir?

Saniyeler içerisinde birçok işlemi tamamlayan, yüksek verim için tasarlanmış olan ve halka açık, zincirsiz bir blok zinciri Zilliqa nedir sorusuna cevap vermektedir. Bunun dışında ölçekleme ile beraber parçalama sistemi de kullanılmaktadır. Bununla birlikte blok zincirinin ölçeklenebilirlik ve hız sorunu çözülmektedir.

Zilliqa’nın Kurucuları Kimlerdir?

Zilliqa’yı ilk başta National University of Singapore of Computing’de yardımcı olarak görev yapan Prateek Saxena tasarlamıştır. Daha sonra Saxena ve birkaç öğrencisi 2016 yılında parçalanmış olan blok zincirinin hız ve güvenliğini anlatan bir makale yayımlamıştır. Bu çalışmadan sonra Saxena, Max Kantelia ve Juzar Motivalla ile beraber Anquan Capital’i kurmuştur. Şirket kurulduktan sonra da Zilliqa ağını geliştirmek için çalışmalara başlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda da 2017 yılının Haziran ayında Dong Xinshuyu CEO, Yaoqi Jia baş tekonoloji sorumlusu, Amrit Kumar da baş bilim sorumlusu olmuştur.

Zilliqa Nasıl Çalışmaktadır?

Zilliqa yukarıda da söylemiş olduğumuz gibi işlem hızının olmasıyla beraber merkezsiz uygulama işlemleri yapmada oldukça işe yaramaktadır. Bunun dışında Zilliqa’nın gelecek planlarında yüksek oranda müzayedeler, şeffaf reklamcılık ve olukça hızlı bir ağ bulunmaktadır.

Saniyeler içinde birçok işlemin yapılmasına olanak veren Zilliqa sözleri şöyledir:

 • Madencilere değişkenliğin az olduğu ve düzenli bir şekilde toplu ödeme,
 • Ethash için uyumlu olan madencilere katılım masrafları için indirim yapmak,
 • Hem güvenli hem de veri akşına uygun bir şekilde akıllı sözleşmeler,
 • PoW algoritmasının tek bir noktada kullanılmasını sağlayarak daha verimli işlemler yapmak,
 • Hesaplamaların doğru olabilmesi için farklı bütçelerde bulunan merkezsiz uygulama kullanıcılarına ölçülebilir güvenlik hizmeti sunmak.

Yukarıda saymış olduğumuz gibi Zilliqa kişilere bunları vaat etmektedir.

Zilliqa Nedir?
Zilliqa Nedir?

Zilliqa Nereden Satın Alınır?

Zilliqa’nın yerel versiyonu ZIL birçok kripto para borsalarında liste halinde bulunmaktadır. Bu listeler ise Huobi, Binance, Bitfinenx ve Bithumb gibi listelerdir. Buradaki itibari para birimleri, diğer kripto para birimleri ve stablecoinlerle beraber Zilliqa alınıp satılabilmektedir.

Zilliqa Nasıl Güvende Tutulur?

Zilliqa pBFT ya da Bizans Hata Toleransı ve fikir birliği protokolü ile beraber güven altındadır. Yani bu durum bulunan düğümlerin en az üçte ikisinin blok zincirinde olması için kayıttan en az birinin doğruluğunu kabul etmek anlamına gelmektedir. Ayrıca her Zilliqa blok zincir parçasının tüm işlemleri onaylaması için alt birimlerinde bir düğme bulunmaktadır. Eğer parçalar bir fikir bütünlüğüne varırsa ikinci düğüm grubu toplu bir şekilde sonuçlara onay verir. Verilen onay dahilinde de yeni bir blok zinciri eklenmiş olur.

Ayrıca eliptik eğri şifreleme ve çoklu imza ile de güvenlik oluşturulmaktadır. Mutabakata ek olarak da düğüm kimliklerinin atanması ve parçalarının oluşturulması için çalışma kanıtı algoritması da vardır. Geliştirilen Scilla dili sayesinde de dil alanındaki açıklar bulunarak otomatik bir şekilde düzeltilme yapılmaktadır.

YORUMLAR YAZ