• YARIM ALTIN
  6.284,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9348
  % 0,07
 • € EURO
  31,2703
  % 0,05
 • £ POUND
  36,4531
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  4,0408
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3206
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  1266525,346
  % 4,77
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Hesabı

Altın hesabı, değerli maden üzerinden birikim yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir hesap türüdür ve günümüzde bütün bankalarda altın hesabı açmak mümkün olmaktadır. Vadeli altın hesabı ve vadesiz altın hesabı olarak iki farklı türü bulunan bu hesapların açılmasındaki amaç; birikimi banka faiz oranı dışında altında yaşanan değer yükselişi ile de gerçekleştirmektir. Çünkü vadeli altın hesaplarında altın yalnızca bankanın vermiş olduğu faiz oranı ile değil aynı zamanda faizin fiyat artışına uğraması ile de değer kazanmaktadır. Böylelikle birikim sahipleri daha fazla kazanca sahip olmaktadır.

Bankaların sunduğu bir hizmet olan altın hesabı, tasarrufların değerlendirilmesine aracı olurken aynı zamanda altınların güvenliğinin sağlanmasına da aracı olmaktadır. Bu sebepler nedeniyle yoğun olarak tercih edilen altın hesabının açılabilmesi için tasarruf sahiplerinin şube bankacılığını ya da online bankacılık işlemlerini kullanması gerekmektedir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Herhangi bir bankanın müşterisi olan ve hesabı bulunan kişiler, söz konusu bankanın resmi internet sitesi üzerinden internet bankacılığına giriş yaparak ya da mobil bankacılık işlemlerini kullanarak altın hesabı başvurusunu kolaylıkla yapabilmektedir. Herhangi bir bankanın müşterisi olmayan ya da birlikte çalıştığı banka dışında, başka bir bankada altın hesabı açmak isteyen kişiler, tercih ettikleri bankanın herhangi bir şubesine giderek şahsen bir başvuru gerçekleştirmelidir. Bu başvuru esnasında kişilerin yanlarında kimlik belgelerini bulundurmaları da zorunlu olmaktadır. Ayrıca, bankaya yatırılacak olan altınlar banka ekspertizleri tarafından değerlendirildiği için bankaya gitmeden önce, ekspertizin bankada bulunduğu gün ve saatler hakkında bilgi alınması gerekmektedir.

altın hesabı nedir 1
Altın Hesabı Nedir?

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, hem vadeli hem de vadesiz hesap olarak açılma imkanına sahiptir. Vadeli altın hesabı, birikim sahiplerine belirli bir oranda faiz de getirmektedir. Vadesiz altın hesabında ise bankaya yatırılan altınların faiz getirmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Genel olarak vadesiz altın hesabı sahipleri, birikimlerinin güvenliğini sağlamak için bu yolu tercih etmektedir. Vadeli altın hesaplarında, müşteri ve banka arasında yapılan anlaşmaya göre bir vade süresi ile birlikte faiz oranı belirlenmektedir. Vade sonunda tasarruf sahiplerine banka tarafından vaat edilen faiz oranı verilmektedir.

Bankaların verdiği bir hizmet olan altın hesabı türlerinde, bankaya teslim edilen altınlar fiziki olarak varlığını sürdürmemektedir. Bu altınlar, bankaların ekspertizleri tarafından değerlendirilmekte ve nakit olarak hesaplanmaktadır. Altınların tutarında hesaplanan meblağ, açılan altın hesabına yatırılmaktadır.

Altın Hesabı Açmanın Avantajları Nelerdir?

Bankalarda altın hesabı açmanın en büyük avantajı güvenliktir. Kültürümüzde altının ve altına yatırım yapmanın çok büyük önemi vardır fakat ne yazık ki eski usul ile yöntemlerle kişiler güvenliksiz bir şekilde bu yatırımlarını yastık altında tutmaktadırlar. Yastık altında tutulan altınlar her ne kadar altının değer kazanması ile değerleniyor olsa da altın hesabı kadar kazanç sağlamamaktadır ve hırsızlık olaylarına karşı son derece korumasızdır. Bu sebeple, bankaların vadeli altın hesabı ya da vadesiz altın hesabı altın tasarrufuna sahip kişilere öncelikli olarak koruma yani yatırım güvenliği sağlamaktadır. Altın hesaplarının sağladığı diğer avantajlar ise şunlardır:

 • Banka altın hesapları için özel faiz oranları uygulamaktadır. Bu hesaplarda bankanın faizinden de yararlanılabilmektedir
 • Altın uzun vadede değer kazanan değerli bir maden olduğu için faiz getirisinin yanı sıra doğal olarak değerlendiği için de kazanç sağlamaktadır
 • Altın tasarrufu, kasa ücreti ödenmesine gerek kalmadan banka himayesinde saklanabilmektedir
 • Bankalar vade süresi uzadıkça daha fazla faiz ödemesi yapmakta ve uzun vadeli yatırımlarda altın daha fazla kazandırmaktadır

Altın hesabı, yatırımcılara sağladığı avantajlar nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir fakat banka hesapları üzerinden altın yatırımı yapacak olan kişilerin altın alım ve satım fiyatı arasındaki fiyat farkını göz önünde bulundurması, detaylı olarak bilgi sahibi olması gerekmektedir.

vadeli altın hesabı nedir
Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı, temelde vadeli mevduat hesabından farksızdır çünkü bu hesap türünde de bankalar, yatırım sahiplerine belirli bir vadede olmak koşuluyla faiz getirisi sağlamaktadır. Vadeli altın hesapları, vadeli mevduat hesaplarına göre yatırım unsurunun altın olmasından ve altının da değerli bir maden olmasından dolayı farklılaşmaktadır. Çünkü altın hesaplarındaki altın yatırımları, bankanın uyguladığı faiz oranı getirisi dışında doğal olarak da değer artışına uğramaktadır.

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalarda altın hesabı bulunmaktadır. Bu altın hesabı türlerinde, faiz getirisi olan seçenek; vadeli altın hesabı olmaktadır. Vadeli altın hesabı çoğu kişi tarafından kazançlı bulunmasının yanı sıra aynı zamanda güvenli olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Vadeli Altın Hesabı Açma

Vadeli altın hesabı açmak için birikim sahiplerinin tercih edebileceği iki farklı yol bulunmaktadır. Bu yollardan ilki klasik bir yöntem olan banka şubesine giderek vadeli altın hesabı açma başvurusunda bulunmaktadır. Tercih ettikleri bankanın şubesine giderek altın hesabı açacak olan kişilerin yanlarında TC numarası yazılı olan kimlik belgesi bulunması gerekmektedir.

Vadeli altın hesabı açılması ile birlikte fiziki altınlarını da hemen bankaya teslim edecek olan kişilerin, bankanın ekspertiz görevlisinin çalışma gün ve saatlerini de öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü bankalarda, altın değerinin ve yatırılacak olan meblağın belirlenmesinde görevli olan banka ekspertizleri haftanın belirli günleri ve belirli saatlerinde hizmet vermektedir. Bu sebeple, vadeli altın hesabı açma başvurusu yapacak olan kişiler bu bilgiye de sahip olmalıdır.

Bankaların vadeli altın hesabı hizmetine başvuru yapacak ve hesap açacak olan kişilerin tercih edebilecekleri bir diğer yol da mobil bankacılık veya internet şubesi hizmetidir. Bir banka ile ilişki içinde olan, bir hesap sahibi olan kişiler, bu bankalarda internet bankacılığı ve mobil bankacılık işlemleri ile vadeli altın hesabı açabilmektedir. Bu yöntem oldukça zahmetsiz olduğu için sıklıkla tercih edilmekte ancak fiziki altın birikimlerinizi yatırmayı planlıyorsanız yine de banka şubesine gitmeniz gerekli olacaktır.

Vadeli Altın Hesabı Açmanın Avantajları

Vadeli altın hesabı açmak çoğu zaman oldukça kazançlı bir yatırım türü olmaktadır. Fakat bu yatırım türünde fiziki olarak altınların varlığına son verilmektedir. Çünkü bankanın vadeli altın hesabına yatırılacak olan altınlar, ekspertizler tarafından değerlendirilecek gram cinsinden hesaplanmaktadır ve açılan hesaba yatırım bu şekilde aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra gram cinsinden hesaba yatırılan altınlar zaman içerisinde değer kazandığı için avantajlı olmaktadır.

Vadeli altın hesabının sağladığı avantajlar arasında güvenlik de bulunmaktadır. Altın yatırımlarını değerlendirmek isteyen kişiler, son derece güvenlikli bir şekilde altın yatırımlarını bankanın bünyesine dahil etmektedir. Böylelikle hırsızlık ve benzeri gibi durumlarda, doğal afet ve kaza gibi olaylarda birikim güvenliği sağlanabilmektedir.

Vadeli altın hesapları, yatırımcılara faiz getirisi sağladığı için de avantaj sunmaktadır ve vadeli altın hesaplarının vadeli mevduat hesapları ile benzerliği bu noktada ortaya çıkmaktadır. Vadeli altın hesaplarında da tıpkı vadeli mevduat hesaplarında olduğu gibi bankalar faiz oranı vermekte ve vade uygulamaktadır. Vade süresinin dolması koşulu ile bankalar, vadeli altın hesabı sahiplerine faiz getirilerini sunmaktadır. Her bankanın vadeli mevduat hesaplarında olduğu gibi vadeli altın hesaplarında da faiz oranı farklılıkları söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple, yatırım yapacak kişilerin bankaların vadeli altın hesabı faiz oranı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

YORUMLAR YAZ