Bütçe Planlaması Yapmak Neden Önemlidir?

Bütçe; gelecek zaman için finansal olarak planlama yapmaktır. Bütçe planlaması yapmak para yönetimi konusunda sizi başarılı kılar. Cebinize giren paranın nereye gittiğini, nasıl harcadığınızı bilmeniz ilerisi için yapacağınız planlarda size yardımcı olur. Bütçe planlaması yapmak için uzman olunmasına gerek yoktur. Herkes kendi bütçe planlamasını kendi yapabilir. Bütçe planlaması yapmanın neden gerekli olduğunu çoğu kişi fark etmemektedir. Aslında, bütçe planlaması yapmak gelecekte oluşabilecek ihtiyaçlarınız için ekonomik anlamda size rahatlatmaya yarayacaktır. Bütçe planlaması yapmak neden önemlidir ya da gereklidir sorularının cevabına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

aşırı harcama

Gereksiz ve Aşırı Harcamadan Kurtulursunuz

Bütçe planlaması çok karmaşık olarak algılanmaktadır. Fakat bütçe planlaması için bu konuda uzman olmanıza gerek yoktur. Akıllı telefonlardan bile yapılabilecek bütçe planlaması oldukça basittir. O ay elinize geçecek parayı ve nereye ne kadar harcamanız gerektiğini tek tek yazdıktan sonra kalan paranızla neler yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Geri kalan parayı ihtiyaçlarınıza veya yapmanız gereken şeyler için planlamasını yapabilirsiniz. Örneğin, 100 TL birikim için, 200 TL giyim alışverişi gibi ayırdığınızda bu tutarların üzerine çıkmadan harcama yapmanız gerekmektedir. Arada sırada acil harcamalar yapsanız da paranızın yönetimini planlamış olacaksınız. Bu sayede, gereksiz harcamadan uzak duracaksınız ve paranız daha fazla kalacaktır.

Tasarruf ve Birikim Konusunda Daha Başarılı Olursunuz

Gelir ve giderinizi net olarak belirledikten sonra kalan paranız üzerine değerlendirmeler yapmaya başlayabilirsiniz. Kalan paranızı net olarak göreceğinizden tasarruf ve birikim konularına daha çok dikkat etmeye başlarsınız. Gereksiz masraf yapmaktan kaçınarak planlı olarak hareket etmeye başlarsınız. Bütçe planlaması yapmak bu aşamada çok önemlidir. Bütçenizi tam olarak gördükten sonra paranızın değerini daha iyi anlayacaksınız. Bu nedenle tasarruf ve birikim yapmaya yönleneceksiniz.

Maddi Hedeflerinize Daha Kolay Ulaşırsınız

Herkes maddi anlamda kendine hedefler koyar. İleride alacağınız ev, araba, cep telefonu veya başka bir planınız için hedefler belirlersiniz. Bütçe planlamasıyla paranızın hangi ürüne yetebileceğini net olarak görebilirsiniz. Bu sayede daha gerçekçi ve ulaşılabilir hedeflere odaklanmanız mümkündür. Yani, x marka cep telefonunu bütçe planlamanıza bakarak 1 sene içinde alamayacağınızı gördüğünüzde; hangi markaya paranızın yeteceğini ve ne kadar sürede alabileceğinizi rahatça görebilirsiniz. Sonuç olarak, bütçe planlaması herkesin yararına olacak bir şeydir.