Ocak ayının ilk haftasında, T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan dolar tahmini 2019 sonu için 6.18 TL olarak belirlense de, döviz kurunun genellikle bu tahminlerin çok üzerinde seyrettiği aşikârdır. Özellikle 2018 yılının son çeyreğinde yaşanan devalüasyon, Türk lirasının dünyanın en çok değer kaybeden paraları listesinde ilk sıraya yerleştirdi. İlk etapta bu durumun, Amerika ile yaşanan bazı politik sorunlar olduğu gibi görülse de, biraz derine indiğimiz zaman, aslının böyle olmadığı açıkça ortadadır. İthalata bağımlı bir ülke olmamız ve iğneden ipliğe her şeyi yurt dışından döviz kuru ile satın almamız, bundan en büyük etkendir. O yüzden, dolardaki en ufak bir dalgalanma tüm toplumu etkilemektedir. Doların ani artışı, doğal olarak tüketicilere zam olarak yansımaktadır.

Dolar kuru ne kadar?

Ocak 2019 ikinci haftasını geride bıraktığımız şu günlerde, dolar kuru 5.45 – 5,5 TL arasında gidip gelmektedir. 1 doların 7,5 TL olduğu günleri geride bıraktık ama tekrar o günlere geri dönmeyeceğimizin hiçbir garantisi yok. Hatta bazı ekonomistler ve finans uzmanları, Mart 2019 seçimlerinden sonra dolar kurunun artacağı görüşünde birleşmektedir. Dolar kuru ne kadar sorusunun yanıtını verdiğimize göre, bir de Euro kuruna göz atalım. 1 Euro 6,2 TL olarak işlem görmektedir. 2018’in son aylarında 8 lirayı aştığını hatırlarsak, Euro kurunda ciddi anlamda düşüş söz konusudur.

Dolar Kaç lira olur?

Her kesimden vatandaşın sıkça sorduğu ve merak ettiği soruların başında gelen Dolar Kaç lira olur sorusuna, Merkez bankası kadar iyimser yaklaşamıyoruz. Bunu üzülerek ifade ediyoruz ama 2019 için döviz kurlarında pek içi bir tablo bizi beklemiyor. En kısa sürede ekonomik önlemler alınıp, ülkemiz üzerinde dolaşan bu kara bulutlar kaldırılmazsa, 2019 yılı hepimiz için bir felaket yılı olabilir. Dünyanın bazı ciddi finans analiz kurumları, dolar kurunun 2019 içerisinde 10 TL’yi aşacağı görüşündedir. Bu varsayımı biz değil, konusunda uzman ekonomistler dile getiriyor. Açıkçası, bu varsayımı çürütebilecek kadar ciddi boyutta önlemler alınmadığını gördüğümüz zaman, bu tahminlerin ciddiye alınmasını gerektiğini düşünüyoruz.