• YARIM ALTIN
  5.560,00
  % 0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0399
  % 0,12
 • € EURO
  28,9952
  % 0,51
 • £ POUND
  33,5325
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  3,7110
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2808
  % 1,31
 • BITCOIN/TL
  733226,190
  % -0,30
 • BIST 100
  7.744,25
  % -0,51

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde konut alabilmek için toplu bir paraya gerek var. Elden taksitle konut alma imkanı eskisi gibi yok. Bu nedenle toplu para için bankaların verdiği konut kredisine ihtiyaç duyuyoruz. En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar Tüm dünyada konut kredisi çekerek kendilerine ev alan milyonlarca insan var. Kredi olmadan ev almak artık bir hayal gibi! Burada en önemli detay kredi çekerken faiz oranları ve vade süresidir. En uygun konut kredisi için birçok bankadan teklif alabilirsiniz. Bankalar arasında krediler hakkında farklar olabilir. Özellikle özel bankalar yerine devlet bankalarının aylık faiz oranı daha düşük olur. Bu nedenle öncelikle Vakıf Bank, Ziraat Bank, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Halk Bank gibi bankalara bakabilirsiniz.

Bankaların konut kredisi almak isteyen kişilere sorduğu bazı sorular vardır. Öncelikle gelir durumunuz ve krediyi ödeme imkanınız mutlaka size sorulur. Eğer kredinin aylık ödemelerini karşılayamayacak durumdaysanız banka size kredi vermez. Ev fiyatları çok yüksek olduğu için çektiğiniz kredi de yüksek miktarda olacaktır. Banka bu kredinin ödenmesini mutlaka garanti etmek ister. En kolay konut kredisi veren banka maaş bankanız hangisi ise o banka olur. Fakat buna ek olarak; Kuveyt Türk, QNB Finansbank, ING BANK, Garanti Bankası, AKBANK, Yapı Kredi bankası gibi bankalar da kolay kredi veren bankalar arasındadır.

Kolay Şekilde Konut Kredisi Çekmek

Konut kredisi çekerek ev almak isteyenlerin alacakları ev krediye uygun olmalıdır. Ev kredisine uygun konutlarda birtakım özellikler aranır. Örneğin, evde ipotek olmaması, evin iskanlı olması, eğer inşaat halindeyse %80’inin tamamlanmış olması ve kat mülkiyeti ya da kat irtifakının alınmış olması şartları vardır. Ayrıca peşinatsız ev kredisi de verilmiyor. Bir evin ekspertiz değerinin %20’si kadar bireyin peşin parası olması gerekiyor. Aksi takdirde banka kredi vermiyor.

Konut kredisi için birçok banka farklı faiz oranları belirlemiştir. 100.000 Türk Lirası üzerinden örnek vermek gerekirse bu paranın karşılığında faiziyle beraber en az 300.000 Türk Lirası ödemeyi göze almalısınız. Bankadan bankaya değişen aylık faiz oranlarında ödeme planını 120 ay yani 10 yıl yapalım. Bu durumda en uygun krediyi Türkiye Finans %0,74’lük faiz oranı ile veriyor. Bunun peşinden %0,79 ile Al Baraka, yine %0,79 ile Vakıf Katılım ve 0,82 ile Kuveyt Türk geliyor. Evin durumu, sizin bankadaki kredi notunuz ve maddi imkanlarınız da kredi durumunu değiştiren etkenler arasındadır.

Ev kredisini hangi tutarda alabileceğinizin bağlı olduğu koşullar da vardır. Kredi notu, ev hanesinin geliri ve son olarak evin ekspretizdeki değeri kredi tutarını belirleyen koşullardır. Kişinin krediyi ödeyebileceği aylık taksit tutarı ev hanesinin gelirine göre belirlenir. Evde bulunan kişilerin toplam gelirinin %50’si aylık taksit tutarından az olamaz. Bu durum yasal olarak belirlenmiş bir durumdur. Eğer almak istediğiniz konut kredisi dışında ödediğiniz başka bir kredi varsa o kredinin aylık ödemesi de eklenir. Buna göre bir vade ve ödeme planlaması yapılır.

Bankadaki kredi notunuz konut kredisi alırken çok önemlidir. En uygun konut kredisi araştırmadan önce bankadaki durumunuzu gözden geçirmelisiniz. Kredi çekmek istediğiniz banka sizin tüm banka geçmişinize bakar. Hangi banka olursa olsun eğer olumsuz bir durumunuz varsa kredi çıkmayabilir. Konut kredisi çektikten sonra borcunuzu 3 ay (90 gün) içinde ödemezseniz hakkınızda yasal olarak takip başlatılır. Konut kredisini ödememe halinizde banka aldığınız konuta el koyar ve bu konutu satar. Eğer borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız mutlaka bankanızdan yapılandırma talep etmeniz gerekir. Yoksa elinizdeki evi ucuz bir fiyata kaybedebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ