Parapiyasasi.net
Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?
Yazar: -22 Nisan 2020
26

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Esnaf Kredisi Kimlere Nasıl Verilir?

Esnaf kefalet kredisi olarak da sıkça adını duyduğumuz esnaf kredisi, meslek odaları ve bankalar aracılığı ile esnafa ekonomik destek sağlamak için kullandırılan bir kredi türüdür. 3 ay geri ödemesiz olarak kullandırılan esnaf kredileri 200 bin TL’ye kadar kullandırılabilmektedir. Özellikle düşük faizli oluşu ile pek çok esnaf tarafından tercih edilen esnaf kredisi nedir? Esnaf kredisi kimlere ne koşullarda verilmektedir?

Esnaf Kredisi Nedir?

Şahıs ya da tüzel kişiliğe sahip ticari işletmeler için kullanıma sunulan esnaf kredisi, düşük faizli bir ticari kredidir. Meslek odaları tarafından verilebildiği gibi bankalar aracılığı ile de esnaf kredisi kullandırılabilmektedir. Ticari işletmenin faaliyet gösterdiği alana uygun meslek odasına kayıt olmasının ardından esnaf kredisi için başvuru yapılabilmekte ve yapılan başvuru neticesinde kullandırılabilecek kredi üst limiti hesaplanabilmektedir.

Esnaf Kredisinin Avantajları nelerdir?

Esnaf kredisi nedir tanımını yaparken düşük faizli olduğundan ve 3 ay geri ödemesi olduğundan bahsetmiştik. Esnaf kredisi olanakları elbette ki sadece bununla sınırlı değil. Bu ayrıcalıklarının dışında pek çok avantajı da beraberinde sunan esnaf kredisi, gerek küçük esnafa gerekse de KOBİ’lere ek bir finansman olanağı tanımaktadır. Esnaf kredisinin avantajları alt alta listelenecek olursa;

 • Öncelikli olarak düşük faiz oranı ile oldukça cazip bir finansman imkanı sağlar
 • İlk 3 ay geri ödemesiz olması nedeni ile kredi yükünü hafifletir
 • Esnaf kredisi ödemeleri 3 aylık periyotlar halinde yapılmaktadır.
 • Uzun vadeli oluşu esnafın geri ödemesini kolaylaştırmaktadır.
 • Oldukça yüksek kredi limitlerine sahip olup kredilendirme tutarı meslek odaları ya da bankaların değerlendirmesi sonucunda belirlenmektedir.

Esnaf kredisi veren pek çok özel ve kamu bankası bulunmaktadır. Faaliyet konusuna uygun esnaf kredisi koşullarını öğrenmek için bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. Esnaf kredisi bankalar haricinde esnaf ve kefalet odası, meslek odaları ve ticaret odası tarafından sağlanmaktadır. İşletmenizin bağlı olduğu meslek odasına esnaf kredisi için başvuru yaparak bu uygun koşullu ek finansman olanağından faydalanabilirsiniz.

esnaf kredisi kimlere verilmektedir
Esnaf Kredisi Kimlere Verilmektedir.

Esnaf Kredisi Kimlere, Ne Koşullarda Verilmektedir?

Esnaf kredisi almak için bağlı olduğunuz meslek odasına başvuru yapmış olmanız gerekmektedir. Esnaf kredisinin kimlere, ne kadar verileceği hususu oda toplantısında belirlenmektedir. Esnaf ve kefalet odası, Meslek odası ya da ticaret odası tarafından kullandırılan esnaf kredisi gerek faiz oranı gerek vade gerekse de ödeme koşulları açısından bankalar tarafından verilen esnaf kredilerine göre çok daha avantajlıdır. Bu nedenle işletmeniz için ek finansman ihtiyacınız olduğunda öncelikli olarak bağlı olduğunuz meslek odasına başvurmanız çok daha avantajlı olacaktır.

Esnaf Kefalet, Meslek Odaları, Ticaret Odası Tarafından Sunulan Esnaf Kredisi

Esnaf odaları, meslek odaları ya da ticaret odaları tarafından sunulan esnaf kredisi, düşük faizli olması nedeniyle öncelikli olarak tercih edilen esnaf kredisi çeşitidir. Bankalara nazaran çok doğa düşük faiz oranı uygulanmakta olup ödeme koşulları ise esnafı zorlamayacak şekildedir.

Esnaf odaları, meslek odaları ya da ticaret odaları tarafından verilen esnaf kredisi özelliklerine baktığımızda;

 • Aylık faiz oranlarının % 0,5 gibi cok cazip olduğunu
 • 48 aya kadar vade imkanı sunulduğunu
 • 3 ayda 1 ödeme yapma olanağı tanındığını
 • 200 Bin TL’ye kadar kredi kullanma üst limitinin olduğunu söyleyebiliriz.

Esnaf odaları, meslek odaları ya da ticaret odaları tarafından sunulan esnaf kredisi kullanım koşullarını incelediğimizde ise;

 • En az 3 aydır oda kaydının olması zorunlu tutulmaktadır.
 • Esnaf statünüzün ve ticari faaliyetlerinizin devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Esnaf kredisi başvurusu yaparken 1 memur kefaleti ile birlikte 2 meslek odası üyesinin kefaleti olması kredi alımını kolaylaştırmaktadır.
 • Vergi dairesi, SGK gibi devlet kurumlarına borcu olmadığına dair Borcu yoktur yazısı talep edilmektedir.
 • Kullanılmak istenen esnaf kredisine karşılık teminat olarak gösterebileceğiniz bir mülk olması istenmektedir.
 • KOSGEB desteğinden yararlananlar için esnaf kredisi başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Devam eden esnaf kredisi borcunuz olması halinde yeni bir esnaf kredisi için başvuruda bulunamazsınız.

Yukarıda belirtilen tüm koşulları taşıyan esnaf, bağlı olduğu meslek odasına giderek esnaf kredisi kullanabilmek için başvuruda bulunabilir.

İlk olarak bağlı olduğunuz meslek odanıza Esnaf Kredisi kullanmak istediğinizi dilekçe ile beyan etmelisiniz. Haftalık düzenlenen oda toplantısı ile kredi başvurunuz değerlendirilmekte ve kredi koşullarına uygun olmanız halinde esnaf krediniz onaylanarak Halk Bankasına iletilmektedir. Halk bankası tarafından da yapılacak inceleme neticesinde esnaf kredisine uygun olduğunuz beyan edilirse kredi başvurusu için istenen evrakları hazırlamanız ve başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir.

Kamu ve Özel Bankalarca Kullanıma Sunulan Esnaf Kredisi

Kamu ve özel bankalar tarafından da esnafa özel esnaf kredisi imkanları sunulmaktadır. Şayet esnaf kefalet kredisi için geçerli olan yeterlilikleri karşılayamıyorsanız bankalar aracılığı ile esnaf kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bankalar tarafından verilen esnaf kredisi için belirli bir süre meslek odasına bağlı olmak gibi bir zorunluluk b ulunmamaktadır. İlgili bankanın kredi politikası ve uygulamaları doğrultusunda esnaf kredisi için başvuru yapabilirsiniz.

KOBİ destek paketleri de esnaf kredisi başlığı altında değerlendirilebilmektedir. Ancak KOBİ destek paketlerinden yararlanabilmek için KOBİ sıfatı ile bankanızın KOBİ departmanına başvuru yapmanız gerekmektedir. Özel ve kamu bankalar KOBİ’lere yönelik düzenlediği KOBİ destek paketleri haricinde çeşitli meslek gruplarına yönelik de esnaf kredisi tahsis edebilmektedir. Bankaların sunduğu esnaf kredisi için istenen koşullar ve belgeler ilgili banka tarafından açıklanmakta ve kredi başvurusu sırasında talep edilmektedir.

Bankalarca verilen esnaf kredisi paketlerini incelediğimizde genel olarak istenen belgeler;

 • Vergi Levhası ile Ticaret sicil gazetesi
 • Meslek grubuna yönelik bir kredi olması halinde meslek odası üyelik kaydı
 • İşletmenin finansal durumunu gösteren belgeler
 • Başvuru yapan kişinin yetkili olduğuna dair İmza sirküleri
 • Başvuru yapan kişiye ait kimlik belgeleri
 • Gerekli olması ve talep edilmesi halinde kefil, teminat ya da ipotek
 • Kredi notu puanı yeterliliği
halkbank esnaf destek paketi
halkbank esnaf destek paketi

Halk Bank Esnaf Destek Paketi Nedir?

Korona virüs salgını nedeniyle yayınlanan Ekonomik İstikrar Kalkanı çerçevesinde Halk Bank tarafından Esnaf Destek Paketi devreye alınmıştır. Halk Bank Esnaf Destek Paketi Nedir? Ne içerir? Sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse İşletme kredisi ve Paraf Esnaf Kart çerçevesinde kullanıma açılan uygun faizli ve uygun ödeme koşulları sunan bir esnaf kredisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Halk Bank Esnaf Destek Paketi içerisinde yer alan İşletme kredisi ile %4,5 Faiz Oranı ile 6 Aya Kadar geri ödemesiz ve 36 ay vade ile 25 Bin TL tutarında kredi kullanıma açılmıştır.

Halk Bank Esnaf Destek Paketi içerisinde yer alan Paraf Esnaf Kart ile aylık % 0,95 Faiz Oranı ile 3 Aya Kadar geri ödemesiz ve 12 ay vade ile 25 Bin TL tutarında kredi kullanıma açılmıştır.

İşletmelere ve esnafa düzenli bir nakit akışı sağlanması, sağlanan bu finansmanın uzun vadede ödeme kolaylığı ile sunulması hedeflenen Halk Bank Esnaf Destek Paketi için başvurular Halk Bank web sitesi üzerinden online yapılabilmektedir. Halk Bank esnaf destek kredisi için istenen belgeler ise Vergi levhası ile Nüfus cüzdanı olup meslek odası belgeleri Halkbank tarafından online olarak elde edilebilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar