Parapiyasasi.net
Gayri Nakdi Kredi Çeşitleri Nelerdir?
Yazar: -16 Mart 2019
92

Gayri Nakdi Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde kredi denilince aslında anlaşılması gereken nakdi kredilerdir. Çünkü bilindiği üzere kredi türleri, her zaman konusu para olan konulardan oluşmaz. Özellikle ticari işlemlerin devam etmesi ve ticari risklerin ortadan kaldırılması için, Gayri Nakdi Kredilerin kullanımı da yaygın hale getirilmiştir. Bu sayede mal ve hizmet alımları, daha hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştirilir.

Akreditif

Uluslararası ticaretin devamı için büyük bir öneme sahip olan akreditif sistemi, en önemli Gayri Nakdi Kredilerin başında gelir. Bu sayede alınan malların bedelleri, bankalar tarafından oluşturulan önemli ve özel bir finans metodu ile gerçekleştirilmiş olacaktır. Akreditif sisteminde, genel olarak ithalatçının ülkesinde bulunan banka ile ihracatçı firmanın ülkesinde bulunan firmalar arasında bir ödeme taahhüttü bulunur. Bu sayede satıcı firmalar, ithalatı yapan firmanın ülkesindeki banka sayesinde kendisini güven altına almış olur.

Doğrudan Borçlandırma Sistemi

Bankalar, genel olarak ticaret sistemlerinde müşterilerine teminat vermektedirler. Özellikle Gayri Nakdi Krediler arasında önemli bir yere sahip olan doğrudan borçlandırma sisteminde, yurt içinde bulunan mal alışverişi konu edilir. Özellikle şirket kendisini garanti altına almak için, DBS yöntemini kullanmaktadır. Teminat verilmesi ve bu teminat doğrultusunda gerçekleştirilen satışlardan sonra ise belirli sistemlerin kullanılması söz konusudur. Satış yapan firmalar, ilgili müşterilere ait faturaları oluşturur ve bankadan vade geldiğinde gerekli ödemeleri almak isterler. Bu sayede firma bankaya, banka da borçlu olunan şirkete gerekli ödemeleri gerçekleştirir. Bu sayede DBS sorunsuz bir şekilde işlemeye devam eder.

Teminat Mektubu

Özellikle teminat mektubu olarak bilinen bir Gayri Nakdi Kredi çeşidinde, genel olarak banka tarafından ilgili kişinin güvence altına alınması söz konusudur. Özellikle metnin içerisinde, ilgili kişiye ait tutar ve bilgiler de sunulmaktadır. Bu mektubun verileceği kurumda ise gerekli alacaklı bir konum bulunur. Ayrıca tarih geçmezse, istenilen durumlarda bankadan tahsil yapmak kanunen mümkün hale getirilmiştir. Mektup üzerinde yer alan tutarlar ise Gayri Nakdi Kredilerin miktarını açıklamaktadır. Ticaretin güven altına alınmasındaki en önemli unsurlardan olan teminat mektupları, özellikle risklerin azaltılmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar