Parapiyasasi.net
Güvenli Alışveriş İçin Sanal Kart Kullanabilirsiniz
Yazar: -15 Haziran 2020
17

İnternetten alışveriş her geçen gün daha da artıyor. Ancak alışveriş yaptığınız site gerçekten güvenli mi? Güvenli olduğundan emin olduğumuz alışveriş sitelerinden bile kart bilgilerinin çalındığını düşünecek olursak bu soruya kesinlikle güvenlidir diye bir cevap vermemiz mümkün olamaz. Peki, internetten alışveriş yaparken kredi kartımızı nasıl kullanabiliriz? İnternetten alışveriş yaparken kredi kartınızın yerine sanal kart oluşturarak sanal kartınız ile alışveriş yapabilir ve güvende kalabilirsiniz.

Sanal kart adından da tahmin edilebileceği üzere somut olmayan yani cüzdanımıza bile koyamadığımız yalnızca internet üzerinden ulaşabildiğimiz kart çeşididir. Kredi kartından dolandırıcılık işlemlerinin artmasına karşılık bankalar yeni önlemler almaya başlıyorlar. Bu önlemlerden biride sanal karttır. Sanal kart fazlaca konuda da büyük avantajlar sağlıyor. Genellikle kredi kartı üzerinden internetten alışveriş yapılması dolandırıcıların, dolandırma isteklerini arttırıyor. Çünkü müşterilerin internetten alışveriş yaptıkları sitelere dolandırıcılar kart kopyalayan yazılımlar yerleştirerek insanların kart bilgilerini elde edebiliyorlar.

sanal kartı

İnternet Dolandırıcılığına Dikkat

Bir kurum tarafından kurulan ya da güçlü sistemleri bulunan siteler kart bilgilerini çalmaya yönelik yazılımlara karşı önlemler alabilirken çoğu site bu yazılımların önüne geçemeyerek insanların kart bilgilerinin çalınmasına sebep oluyor. Bundan sebeple dolandırıcılar tarafından yapılan yazılımlarla, müşterilere ait kartların ele geçirilmesi kart sahibini ise zor durumda bırakıyor. Yüksek meblağlarda ki dolandırıcılık işlemleri çoğunlukla bu yöntem ile yapılabiliyor.

Dolandırıcılar öyle farklı yollar deniyorlar ki hedeflerini yakalayabilmek için internet sitelerinin hatta banka sitelerinin birebir taklitlerini yaparak kişisel bilgileriyle birlikte kredi kartı bilgilerini ele geçirmeye çalışıyorlar. Bu nedenle özellikle finansal işlemler gerçekleştireceğiniz internet sitelerinin adreslerini kendiniz yazarak girmeniz, tarayıcıda anahtar simgesini mutlaka görmeniz ve alışverişlerinizde tanımlayacağınız sınırlı limit ile sanal kart kullanmanız çok daha güvenli olacaktır.

Sanal kart ana kredi kartına bağlı olan ancak her alışveriş öncesinde kullanılacak limiti sizin belirleyebileceğiniz bir karttır. Sanal kart bakiyesi alışverişten sonra otomatik sıfırlanabilmekte ya da siz kart bakiyesinin sıfırlanması işlemini yapabilmektesiniz.

Dolandırılmak İstemiyorsanız Sanal Kart Kullanın

Günümüzde insanlar için evden çıkmadan internet üzerinden alışveriş yapmak büyük bir kolaylıktır. Bankalar tarafından oluşturulan sanal kartlar, ana kart numaralarının internet üzerinden kullanılmaması için geliştirilmiştir. Fakat sanal kartı kullanmak ve oluşturmak için internet bankacılığını kullanmanız gerekmektedir. Yani kredi kartınızı aldığınız bankanın internet bankacılığı bölümünü kullanmalısınız.

Bunun ile birlikte bu platform üzerinden üretilen sanal kart sadece internet üzerinde kullanılabilir ve fiziki olarak kullanılması mümkün değildir. Sanal kartın kullandığı numaralar asıl kartınızın üzerindeki numaralardan farklıdır. Eğer sanal kart ile alışveriş yaparsanız, alışveriş yaptığınız tutar kadar asıl kartınızdan sanal karta para aktarılır ve alışverişiniz sanal kartın numaraları ile gerçekleşir. Alışverişinizin sonunda da sanal kartınızdaki bakiye sıfırlanarak bilgileriniz kopyalansa da hiçbir işlem gerçekleştirmesi mümkün olmaz.

Sanal Kart Ücretli mi?

Pek çok kişi tarafından çok fazla bilinmeyen ve kullanılmayan sanal kart ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan biri de sanal kart ücretli midir? Ya da Sanal kart için herhangi bir ücret talep edilir mi? Soruları olmaktadır. Hiç bir banka, müşterisi tarafından oluşturulan ya da iptal edilen sanal kart için bir ücret tahsil etmez. Sanal kart sadece internet üzerinde kullanılabilen, fiziki olarak üretilmeyen bir kart olduğu için bankalar bu kart nedeni ile herhangi bir maliyete girmezler. Fakat fiziki kartlar gibi sanal kartlarda kopyalanabilir. Bu yüzden alışveriş fiyatı kadar para yüklenmeli ve alışveriş yapıldıktan sonra kart içinde para kaldıysa bu para da internet bankacılığı üzerinden sıfırlanmalıdır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar