Parapiyasasi.net
KOSGEB Desteği Alanlar Girişimcilikte Hız Kazanıyor
Yazar: -10 Nisan 2019
26

KOSGEB kredi 2019 seçeneklerinden faydalanmak isteyen kişilerin Halkbank, Ziraat Bankası ya da Vakıfbank şubeleri ile iletişime geçmeleri oldukça uygun olacaktır. Bu bankaların her biri KOSGEB alanında farklı mevzuatlara sahip kredi seçenekleri sunabilmektedir. Sunulan hangi kredi sizin için çok daha avantajlı ise onu seçerek hesabınıza tanımlatma imkanını elde edebilirsiniz. Tabi ki kredilerin alınabilmesi için muhakkak başvurunun ve eğitim safhalarının sorunsuz olarak tamamlanması gerekmektedir.

Başvuru Aşamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

KOSGEB giriş işlemlerini E-devlet üzerinden kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. İşletmenizin kaydını tamamladıktan sonra hangi destek programından yararlanmak istiyorsanız başvuru formunu eksiksiz bir biçimde tamamlanmanız gerekmektedir.

  • Kişilerin muhakkak 18 yaşından büyük ve okur yazar olması gerekmektedir.
  • Bazı destek programlarında kişiler için ayrıca bir üst yaş sınırı da koyulmaktadır. Bu üst yaş sınırı ile verilen hibeler genellikle hayvancılık ve tarım alanında sağlanan genç girişimci destekleridir.
  • Destek alacak olan kişilerin örgün eğitime devam etmemeleri gerekmektedir.
  • Bazı desteklerin özel koşulları da bulunmaktadır. Örneğin aile kapsamında yer alan çalışanların nitelikli eleman desteğinden faydalanmasına izin verilmemektedir. Bu tür detay noktalarını da ayrıca aklınızda bulundurmanız gerekmektedir.

KOSGEB başvuru şartları yerine getirilirse ve sunulan örnek proje müdürlük tarafından onaylanırsa hibe ve kredi desteklerinden faydalanabilmek için önünüzde herhangi bir engel bulunmayacaktır.

kosgeb destek

Girişimcilik Desteğinin Esasları Nelerdir?

KOSGEB destek şartları yerine getirildikten sonra çok kısa bir süre içersinde desteğinizi alabilir ve kredi çekme imkanını da elde edebilirsiniz. Girişimcilik alanında verilen kredi seçenekleri ve miktarlarından bazıları şu biçimdedir;

  • Girişimciliğin başlangıç adımı olarak geri ödemesiz bir biçimde 2 bin liraya varan bir destek sağlanmaktadır.
  • Bulunduğunuz alanın kira masraflarının ve diğer işletme giderlerinin karşılanması için 30 bin liraya kadar çıkabilen farklı destekler de sunulmaktadır.
  • İşletmelerde gerekli olan teçhizatın sağlanması için de 18 bin liraya kadar ek destek sağlanabilmektedir.

KOSGEB girişimcilik alanında kadınların, gençlerin ve engelli bireylerin çok daha etkin olmasını sağlamaktadır. Verilen desteklerde bu kişilerin çok daha avantajlı bir biçimde süreçlerine devam ettikleri de ayrıca belirtilmesi gereken detaylar arasında bulunmaktadır. KOSGEB iletişim kanallarından yararlanarak girişimcilik desteği ile akalı daha detaylı bilgi alabilirsiniz. info@kosgeb@gov.tr mail adresi zerinden sorularınızı ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Kişilere 15 gün süre içerisinde gerekli olan dönüş sağlanmaktadır. Aynı zamanda 0 312 595 28 00 telefon numarasından da yetkililere erişim sağlayabilirsiniz.

Proje Hazırlama Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

KOSGEB desteği alanlar tarafından yapılan değerlendirmelere bakıldığı zaman hazırlanan projelerin ne denli önemli olduğu görülmektedir. KOSGEB desteği alan iş fikirleri konu başlığı altında cafe ve pastane konusunda birçok alternatif fikir bulunmaktadır. KOSGEB tarafından çok daha geniş ölçekli bir biçimde desteklenmek isteyen kişilerin ise daha çok teknoloji ve sanayi alanında yardım almaları gerekmektedir. Ekonominin ve teknolojinin daha milli olabilmesi için bu tür girişimcilik fikirlerine çok daha büyük bir önem verilmektedir.

KOSGEB destekleri 2019 senesinde de verilmeye devam etmektedir. Projenizi hazırlarken hedef kitlenizden başlayarak sene içerisinde ede etmeyi planladığınız finansal duruma kadar bütün noktalar hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde detaylı ve açacağınız iletmenin geleceği hakkında fikir veren bir plan oluşturabilirsiniz. KOSGEB destek şartları yerine getirilmesine rağmen herhangi bir sebep ile reddedilmemiş olan kişilerin yeniden destek hibesinden faydalanması da söz konusu değildir. Hatta diğer herhangi bir projeden ret alan kişilerin başvurularının yeniden değerlendirmeye dahi alınmayacağının da farkında olmalısınız.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar