Parapiyasasi.net
Kredi Erteleme Nasıl Yapılır ?
Yazar: -23 Haziran 2020
18

Kredi Erteleme

Kredi erteleme, özellikle son dönemde yaşanan korona virüs salgını dolayısı ile birçok insanın ihtiyaç duyduğu bir durum haline geldi. Virüs sebebi ile maddi sıkıntı çekenlerin ya da işsiz kalanların sayısı her geçen gün artmakta buna bağlı olarak kredi ödemeleri düzenli olarak yapılamamakta ve insanlar için olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Konunun takipçisi olan bankalar müşterilerinin daha az zarar görmesini sağlamak için kredi erteleme yöntemi uygulamaya karar vermiştir ancak bu erteleme yöntemleri belirli şartlar ve koşullar içermektedir. Bu yöntemlerin uygulanmasıyla tüketicilere ödemede kolaylık sağlamak amaçlanmaktadır Peki kredi erteleme işlemi nasıl yapılır? Şartları nelerdir?

Kredi Erteleme Nasıl Yapılır?

Bu işlem bankalara göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak bakıldığında belirlenen süreler içerisinde yapılan başvurularda kredi veya kredi kartı borcu ödemeleri belirli bir süre ile ertelenmektedir. Bankalar bazında bakıldığında;

Ziraat Bankası

Ziraat bankasından alınan kredilerin ertelemesini yapmak için başvuruda bulunmak gerekir. Bu başvuru işlemi doğrudan bankadan yapılabileceği gibi internet bankacılığı üzerinden de yapılabilir.

Halk Bank

Kredi kartı ya da kredi borcunun ertelenmesi işlemi doğrudan bankadan başvuru yaparak sağlanabilir. İnternet bankacılığı aracılığı ile de taksit erteleme işlemi yapılabilir. Taksit erteleme işlemi 7 iş günü içerisinde tamamlanır. SMS ile bilgilendirme sağlanır.

Vakıf Bank

Kredi ertelemesi sağlamak için doğrudan başvuru yapılmalıdır. Bu başvurular bankanın mobil şubesinden, internet bankacılığı ile ya da çağrı merkezlerinden yapılabilir.

İş Bankası, Deniz Bank, Vakıf Katılım, QNB Finans Bank, Garanti Bankası, ING Bank, Şeker Bank, Türk Ekonomi Bankası, Albaraka Türk ve Alternatif Bankta kredi ertelemesi sağlayan bankalar arasında yer almaktadır. Bu bankalarda şubeden, mobil ya da telefon bankacılığı yöntemleriyle kredi erteleme başvuru taleplerini kabul etmektedir.

kredi erteleme nasıl yapılır
kredi erteleme nasıl yapılır

Kredi Ertelemesi Şartları

Korona virüs sebebi ile yaşanan maddi sıkıntılar, hem işletmeler hem de bireyler için ciddi durumlar ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Bankalar müşterilerine destek olmak amacı ile kredi ertelemesi sağlamaktadır. Erteleme işlemi bazı şartlar dahilinde yapılmaktadır. Talep doğrultusunda sağlanan bu ertelemenin şartları şu şekildedir;

Ziraat Bankası

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” hamlesi kapsamında, vatandaş ve iş dünyasının virüs döneminde nakit akışlarında yaşanabilecek sıkıntılardan dolayı bazı desteklerin uygulanmasına karar vermiştir. Bunlar; Ticari ve bireysel banka müşterilerinin talep oluşturmaları halinde 31.03.2020 tarihine kadar ödenmesi beklenen taksitlerin, anapara ve kar payları ödemelerinin ertelenmesinde para aktarımındaki düzeni bozulan veya bu düzenin bozulması ön görülen ve bu durumlara bağlı olarak ödeme sorunları yaşayabilecek müşterilerin 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, dönemsel faaliyeti bulunan sektörlerde ise 12 aya kadar ek süre ile uygun vadeli yapılandırmaların uygulanmasına karar verildi şeklinde açıklanmıştır.

Vakıf Bank

23 Mart 2020 tarihinden önce kullanılan taksitli kredilerde, taksit ödemeleri talep edilmesi halinde 3 ay boyunca ertelenebilir. Erteleme sonucu vade uzatmadan kaynaklı oluşacak sözleşmeli faiz yeni ödeme planında taksitlere dağıtılacaktır. Ayrıca gecikme faizi alınmayacaktır. Talep doğrultusunda, taksitli kredilerde oluşan yeni ödeme planının müşteri tarafından onaylanması sonrasında otomatik güncellenme sağlanacaktır. Ek hesaplarda ise talep edilmesi durumunda kredi ertelemesi, erteleme döneminden sonraki ilk ay faiz tahakkuk işlemi uygulanacaktır. Kredi kartlarında ekstre ertelemesi talep edildiğinde tüm ekstre borcu 3 ay sonraki döneme ertelenir.

Halk Bank

23 Mart 2020 tarihinden önce kullanılan, bireysel ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi ödemeleri 3 aya kadar ertelenebilir. Erteleme işleminden doğan faiz farkı, kalan kredi vadesine eşit olarak dağıtılır. Taksit erteleme işlemi talep edilmesi sonrasında 7 iş günü içerisinde tamamlanır.

Diğer bankalarda farklı ödeme yöntemleri ve tarihleri sunulmaktadır. Ancak genel olarak bakıldığında tüm bankalarda ödeme ertelemesi sağlandıktan sonra ortaya çıkan vade farkı ya da uzatmadan kaynaklı sözleşmelerin faizinin yeni ödeme planına dağıtıldığı görülmekedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar