Parapiyasasi.net
Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapanır?
Yazar: -26 Mart 2019
44

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapanır?

Kredi kartları hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Gerek nakit devir daimini sağladığından, gerekse nakit sıkışıklığını giderdiğinden kimse kredi kartının nakit çekime kapatılmasını istemiyor. Bu sebeple borçların düzgün ve programlı ödenmesi gerekiyor.

Kredi kartı günlük hayatımızda, yaşamımızın merkezinde yer almaya başlamışken, artık kimse kredi kartsız sokağa çıkmak istemiyor. Bu nedenle nakit taşıma devri uzun zamandır askıya alındı. Talep etmeniz durumunda direk olarak karşımıza çıkacak olan sonuç, istediğiniz ATM’den istediğiniz dakika nakit avans çekme fırsatı olacaktır.

Kredi Kartları Ne İşe Yaramaktadır?

Kredi kartları şu an ki dönemde her zamankinden daha fazla kullanılmaya başladı. Kredi kartları, sanal kartlar, banka kartları, bunların hepsi nakit parayı tek bir kartın içinde tutmayı, nakit parayı devir daime yönelik oluşmuştur. Kredi kartları insanlara takviye bir cüzdan oluşumu sunmaktadır. İnsanlar bu kartlardan alışverişlerini yapıp, ihtiyaçlarını gidererek, zamanı gelince faturalarını ödemek için kullanabiliyorlar. Kredi kartlarının en önemli özelliği ise nakit çekim sağlamasıdır. Bu sayede insanlar nakit paraya sıkıştıklarında anında ceplerini doldurabilmektedirler.

Kredi kartında dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda çoğu kişi bilinçsiz. Tüketim konusunda ise göz kamaştırıcı bir hızda tüketim sağlıyoruz. Harcamalarımız arttıkça, kredi kartımız çoğalıyor. Bu konuda çoğu kişi dikkatsiz davranışlar yüzünden her geçen gün daha da borca batıyor. Kimileri ise biraz daha özverili ve tutumlu davranıp kredi kartı ve nakit parayı idareli bir şekilde kullanmasını biliyor. Kredi kartları, kullanmasını, yönetmesini bilenler için çok büyük bir yarar sağlarken kullanmasını bilmeyen kişiler için yıkıcı bir zarara dönüşebiliyor.

Nakit çekim, bir diğer adıyla nakit avans, en basit açıklamasıyla kredi kartından para çekmek demektir. Bu işlemi ATM’lerden veya şubeden kolaylıkla halletmek mümkün oluyor. Her bankanın nakit avans limiti farklı olduğu gibi, ATM’lerden çekilen nakit avanslarda günlük çekim limiti vardır. Nakit avans bir kredi çeşididir ve en yüksek faizli kredi tiplerinden bir tanesidir. Birçok banka nakit avans çekimlerinde 6 ila 9 ay arasında taksitlendirme seçeneği sunmaktadır, taksit yükseldikçe faizinde yükseldiğini unutmamak gerekir.

Kredi Kartları Ne Gibi Zorluklar Çıkartır?

Kredi kartları bu kadar işimize yararken ve kullanışlıyken ne gibi zorluklar çıkartabilir diye merak edenler olabilir. Kredi kartları düzenli ödeme yapılmadığı takdirde, kullanıma kapatılabilir. Ayrıca düzenli ödeme yapılmaması demek kredi notunun düşmesini ve bankaların kara listesine girmenizi sağlar. Bu listeye giren kişi bankalarla çalışamaz, kredi çekemez veya kredi kartı çıkartamaz. Limit yükseltme işlemleri de genel olarak kredi notuna bakarak yapılmaktadır. Nakit avansın Türkçe karşılığı, bankanın kredi kartından sağladığı nakit para çekim limitidir. Bu limit banka tarafından belirlenir ve her banka için farklıdır.

Kredi kartlarının kullanıma kapatılmaması ve sorun çıkmaması için yapılan ödemeler düzenli olduğu takdirde, kredi notu yükselir ve kredi çekim işlemleri, limit yükseltme gibi işlemler kolaylıkla yapılabilir. Kartların en büyük avantajı nakit çekime açık olması ve maddi sıkışıklık durumunda acil destek olduğundan dolayı kartın nakit çekime kapanması demek ödemeleri geciktirebilir. Geçim açısından çok büyük bir sıkıntıya sokabilir. Ülkemizde birçok insan kredi kartı kullanmakta ve alışverişlerini bu kartlarla gerçekleştirmektedir. Bu sebeple insanlar nakit problemlerini kartlarla hallederken ve en büyük destekçileri kartlarken bu konuda en çok dikkat etmeleri gereken nokta ödemeler ve kredi notu olmalıdır.

avans çekemiyorum

Kredi Kartları Nakit Çekime Neden Kapanır?

Kredi kartları nakit çekime kapanabilir mi? Evet, kapanabilir. Her bankanın kredi kartının nakit avans tutarı farklıdır. Bu tutar kredi kartı limitine göre artış göstermektedir. Ülkemizde 150 milyona yakın insan kredi kartı kullanıcısıdır. Doğru kullanıldığı takdirde acil durum yardımcımız her an cüzdanlarımızda en yakın arkadaşımızken, yanlış ve hesapsız kullanımlardan sonra cüzdanımızda baş düşmanımızı taşır duruma geliyoruz. Kredi kartı kullanıcıları için en önemli kural ödeyebildiğin kadar harca ve zamanında öde politikasıdır. İşte kredi kartlarının nakit avansa kapatılma sebebi tamamıyla budur.

Tüm borç ödenmeden kredi kartı kullanıma açılmayacaktır. Asgari tutar ödendiği takdirde kredi kartları yalnızca alışverişe açılacaktır ve nakit çekim kapalı kalacaktır. Nakit avans çekimleri ücretlendirmeye tabiidir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar