Parapiyasasi.net
Kredi kartı pazarlama
Yazar: -23 Mayıs 2020
20

Bankaların Kredi Kartı Pazarlama İşe Alım Süreci

Son yıllarda kredi kartı kullanımı oldukça artmış durumdayken, kullanılan bu banka ürünleri, düzenli kullanım dahilinde, oldukça mantıklı ve faydalı ürünler olabiliyor. Elbette ki düzensiz ve plansız harcamalardan kaynaklı pek çok farklı sorun da tüketicilerin karşısında. Bu kartları, bankalar aracılığı ile alabilmek mümkün iken, başvuru işlemleri farklı kanallar ile de gerçekleşebilmektedir. İşte bu noktada Bankalar tarafından kredi kartı pazarlama işi için çeşitli kadrolarda eleman ihtiyacı doğmaktadır.

Özellikle Üniversiteden yeni mezunların yoğun ilgisini çeken, bankacılık sektöründe kariyer yapmayı hedefleyen pek çok adayı ilgilendirecek bir süreçten bahsetmek istiyoruz. Bankaların kredi kartı pazarlama işini yürüten ve bankadan bankaya çeşitli isimler ile adlandırılan bu iş alanında kariyer yapmayı planlıyorsanız umarız bu yazımız sizlere yol gösterici olacaktır.

Bankaların Kredi Kartı Pazarlama Departmanı

Banka işe alım ilanları ya web siteleri ya da kariyer siteleri aracılığı ile duyurulmaktadır. En sık yayınlanan Bankacılık iş ilanları arasında ise kredi kartı pazarlama işi yer almaktadır. Siz de kariyerinize bankacılık sektöründe devam etmek ve kredi kartı pazarlama işi ile ilk adımı atmayı düşünüyorsanız pozisyonun görevlerini ve işe alım süreçlerini bilmeniz önemlidir.

Her banka da pozisyon ve yetki alanları farklılık gösteriyor olsa da temel de aynı konuya hizmet etmektedir. Kredi kartı pazarlama işi ise bankaların ya müşteri temsilcisi tarafından ya da direkt satış işlemleri departmanı tarafından yürütülmektedir. Son dönemlerde müşteri temsilcisi kavramı bankacılık alanında çok daha fazla yaygınlaşmıştır.

kredi karti provisyonu nedir
kredi kartı

Bireysel Müşteri Temsilcileri

Banka üzerinden müşteri temsilcileri, kredi kartı, hesap kartı başvuru formlarını doldurarak, sizlere kredi kartlarını sunabilmektedir. Bunun yanı sıra, iş yerlerinizde belirli dönemlerde açılan stantlarda görevlendirilen kredi kartı pazarlama personeli dahilinde de kredi kartı alabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra, otobüs terminallerinde bile bulunan banka reyonlarında, belirtilen formlar ile başvurular yapılarak, kredi kartlarına sahip olunabiliyor. Fakat dikkat edilmelidir ki, bu konuda sahtekâr ve dolandırıcılara karşı dikkatli davranmak oldukça faydalı olacaktır.

Direkt Satış İşlemleri

Kredi kartı pazarlama işi veren bankalar direkt satış işlemlerinde görevlendirecekleri pazarlama personelleri için, alımlar yapmaktadır. Direkt satış işlemleri için bankalar tarafından internet üzerinden ilanlar veriliyor. Bu ilanlara başvuru yapan kişiler değerlendirilmeye alınarak, işe uygunluğu aranıyor. Bankacılık eğitiminin tamamlanması ile birlikte kredi kartlarını müşteri kitlesine ulaştırmanızı hedefleyerek, görevlendiriyor.

Kredi Kartı Pazarlama İşe Alım Süreci

Kredi kartı pazarlama işi veren banka, bu işte görevlendirecekleri kişilere oldukça önem veriyorlar. Sonuçta müşteriler ile direkt muhatap içerisinde olacaklardır. Bu da bankaları için kazanılması gereken müşterilere verilen bir değer olarak görülürken, daha çok müşteri bağlayabilmek için bu pazarlama elamanlarında bir hayli fazla özellik arıyorlar diyebiliriz.

Banka personel alımında çoğunlukla prosedür yazılı sınavın ardından sözlü mülakat olarak gerçekleştirilmektedir. Yazılı mülakatı geçen adaylar bir ya da iki kademeli gerçekleştirilen sözlü mülakata alınıyor. Sözlü mülakat da adayın yetkinliği ile birlikte kendine olan güveni ve bankayı temsil yeteneği gibi pek çok açıdan değerlendirilmekte ve işe alınıp alınmayacağı tüm bu değerlendirmeler sonrasında belirlenmektedir.

Kredi Kartı Pazarlama İş Süreci

Eğer ki Kredi kartı pazarlama işi olarak bankacılık kariyerine bir adım attıysanız sizi güzel bir bankacılık eğitimi bekliyor olacak 2 hafta ile 30 gün arası sürebilen bankacılık eğitiminin ardından bağlı olduğunuz şube de ilk mesainize başlayabilirsiniz. Şube müdür yardımcısı ve dahilinde bağlı bulunduğunuz kişi tarafından size iş tanımlaması yapılacak ve nerede ne şekilde kredi kartı pazarlama faaliyetinizi yürüteceğiniz belirlenecektir.

Kredi kartı pazarlama işi için başvuru yapacak olan kişilerin taşıması gereken en büyük özelliklerden biri kolay iletişim kurabiliyor olmakken bir diğer önemli özelliği ise ikna kabiliyeti olma zorunluluğudur. Banka resmi web sayfalarından, kariyer sitelerinden bu ilanlara göz atarak, gerekli şartları ve koşulları okuyabilir, başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Mülakatlarda ise öncelikli olarak mülakatı yapan kişiyi ikna etmeniz gerekiyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar