• YARIM ALTIN
  5.438,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5683
  % 0,47
 • € EURO
  28,9730
  % 0,67
 • £ POUND
  33,4911
  % 0,77
 • ¥ YUAN
  3,7769
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,2767
  % 0,49
 • BITCOIN/TL
  755853,720
  % 0,38
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Ödemeler

Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Ödemeler

Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Ödemeler

Banka denilince akla ilk gelen bankacılık ürünü kredi kartlarının Türkiye’de de kullanım oranı çok yüksektir. 18 yaş ve üzeri belirli bir gelire sahip olan hemen hemen herkesin cüzdanında, cebinde en az 2 adet kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartları nakit para taşımak istemeyenlerin, satın alacağı ürünü taksitlendirmek ya da harcaması ertelemek isteyenlerin, ödemeleri bir az daha erteleyerek yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir ödeme sistemidir. Bu ödeme sistemi aracılığı ile kullanıcılar limit dahilinde taksitli nakit avans çekebilir, limit haricinde kredi kullanabilir, internet üzerinden alışveriş dahi yapabilmektedir.

Bunların dışında kartların kullanımını artırmak için bankalar bazı ödeme yapılan kurumlarla anlaşmalar yapmaktadır. Yazımızın devamında size bundan bahsediyor olacağız.

Kredi kartınızla yapabileceğiniz en belirgin ödemeler;

 • Faturalarını anlık ödeyebilir, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
 • Bazı devlet kurumlarına ödeme yapabilirsiniz. (Motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezası, kurumlara vergi ödemesi, ÖSYM sistemine girilecek sınavla ilgili ödeme yapma vb.)
 • Avon, Oriflime, Farması gibi anlaşmalı doğrudan satış firmalarına ödeme yapabilirsiniz.
 • Yasal olarak geçen bahis sitelerine ödeme yapabilirsiniz.
Kredi Kartınızla Yapabileceğiniz Ödemeler

Kredi Kartlarından Yapılan Ödemelerden Komisyon Alma

Komisyon bankaların bel kemiğidir ve bankalar müşterilerinin hizmetine sundukları ürünlerle ilgili bir miktar komisyon talep edebilmektedirler. Bu komisyonların yasal olup olmadığı bilgisine anayasanın ilgili maddelerinden ulaşabilirsiniz. Ancak bankalar ürünlerinin kullanım oranlarını artırmak için ve bir müşterinin bütün işlemlerinde kendilerini tercih edebilmeleri için bazı ödemelerden komisyon talep etmeyebilir. Örneğin; maaş müşterisi olan bir kişinin kirası için, araç ya da ev kredisi için yaptığı para transferi işlemini her ay maaş aldığı bankadan yapabilmesi için banka talep edeceği komisyondan vazgeçebilir. Ya da fatura ödemelerinden kuruma göre 1 ya da 2 Türk lirası gibi ücret talep edebilecekken her ay faturalarını ödesin diye yine bu ücretlendirme yansıtılmayabilir.

Ödemeleri Yaparken Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları

Bu ödemeleri yaparken anlaşmalı bankanın kredi kartını kullandığınız taktirde ödemeler için ek ücret ödemeyebilirsiniz. Bankaların bazı dönemsel kampanyalarına denk gelirseniz ve belirtilen şartlarda fatura talimatı verirseniz ekstra para puan kazanabilirsiniz. Ayrıca ödemelerinizle ilgili geriye dönüp kontrol etmeniz gerekirse kredi kartı ekstrenizde ödemenizi rahatlıkla bulabilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi gibi vergi ödemelerinizde dönemsel banka anlaşmaları ile taksit imkanlarından da yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ