Parapiyasasi.net
Kredi Notu
Yazar: -09 Şubat 2019
11

Kredi Notu Öğrenme Yolları

Bankalar insan yaşamında büyük değişim ve gelişimlere neden olmuşlardır. Bu değişimlerden en önemlisi bankalardan kredi alabilme durumudur. İnsan hayatında yaşanan gelişmelerden ve artan ihtiyaçlardan dolayı bazen gelirler ihtiyaçları karşılamaz. Bu gibi durumlarda ise bankalar insanların karşısına çıkar ve kredi imkanı sunar. Bankalar böylece hem kendilerine müşteri çekmiş hem kazanç sağlamış hem de müşterinin ihtiyaçlarını karşılamış olur. Yani bir nevi kazan kazan ilişkisi içerisinde bir iş yapmış olur. Bankalar belirli şartları sağlamış olan müşterilere kredi vermektedir. Herkes bankalara kredi başvurusu yapabilir fakat herkesin kredi başvurusu onaylanmaz. Bunun için bazı önemli detaylar vardır. Bu detaylardan en önemlisi kredi notudur. Kredi notu kredi başvurularında en fazla söz hakkı olan detaydır. Kredi notunuza göre krediniz onaylanır ya da onaylanmaz.

Kredi Notu Hakkında

Kredi notu bankaların kredi başvurularında en fazla dikkat ettiği durumdur. Kredi notu çeşitli kriterlere göre hesaplanmaktadır. Ayrıca kredi notu bir nevi sizin finansal karnenizdir. Kredi notu hesaplanırken önceki zamanlarda bankalar ile olan ilişkileriniz incelenir. Kredi başvurusu yaptığınız, geri ödemeleriniz, kredi kartı borcunuz, ne kadar sıklıkla kredi başvurusu yaptınız gibi bütün detaylar burada yer almaktadır. Bu yapmış olduğunuz işlemlere göre ortaya bir puan çıkar. Bu puan ise kredi notu aralıklarında belirli yere konulur. Ona göre nasıl bir risk durumunda olduğunuz tespit edilir. Bu risk durumunuza göre de kredi başvurunuz onaylanır ya da onaylanmaz. Bankalar kredi notunuzu Kredi Kayıt Bürosundan öğrenir. Bu büro tamamen tarafsız olup bankalar tarafından kurulmuş bir kurumdur. Bankalar ile herhangi bir ilişkisi olan herkesin finansal dosyası burada tutulmaktadır.

ucretsiz kredi notu ogrenme

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi başvurusu yapacağınız zaman kredi notunuzu bilmek size bazı avantajlar sağlayabilir. Eğer kredin notunuz düşük ise sağlam bir kefil ile kredi alma ihtimaliniz doğmaktadır. Zaten kredi notunuz yüksek ise her türlü krediniz onaylanır. Findeks sisteminde 4,75 TL+ KDV ücreti karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Operatör şirketleri tarafından SMS atarak yine kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. SMS numarasına T.C. kimlik numarası doğum tarihi bilgilerini girerek mesaj atarsanız kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun ücreti ise 9 TL’dir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar