• YARIM ALTIN
  6.283,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9308
  % 0,05
 • € EURO
  31,2771
  % 0,03
 • £ POUND
  36,4741
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  4,0418
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3164
  % -1,14
 • BITCOIN/TL
  1265019,188
  % 4,71
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notu her bankacılık işleminde kontrol edilen bir uygulamadır. Bu kapsamda kredi notu düşük olanlar bankalardan belirli şartlara göre kredi çekebilir. Genelde bu şartlar ipotek ve kefil göstermedir. Ayrıca kredi notumu nasıl yükseltirim konusunda tüketicilerin yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Öncelikle var olan borçların tek kalemde kapatılması şarttır. Bu bakımdan borç kapatma kredisi sunan bankalara başvurabilirsiniz. Çünkü farklı bankalarda borcu biriken tüketiciler idari ve yasal takip süreçlerine dahil edildikten sonra artık kredi çekemez duruma gelir. Tamda bu noktada yapılandırma talep edebilir ya da borç kapatma kredisi alarak tüm borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Kredi notumu nasıl yükseltirim sorusuyla ilgili olarak tüketicilerin yapması gereken bir diğer durum, mevcut faturaları ödemektir. Günümüzde artık telefon, doğalgaz ya da su faturalarının ödenmemesi de kredi notunu etkilemektedir. Haliyle ödenmeyen tüm borçlar, kredi skorunu düşürecek ve bankalardan hizmet alınamamasını sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak düşük limitli bir kredi kartı çıkararak vadeden önce borç ödemesi yapabilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde kredi skorunuz yükselecek ve bir süre sonra bankalardan hizmet alabileceksiniz.

Kredi Notum Neden Düşer?

Ödenmeyen borçlar başta olmak üzere idari ve yasal takip süreçleri, kredi notunu düşüren en önemli faktörlerdendir. Bu yüzden her ay düzenli olarak kredi notu sorgulama yapmanızda yarar var. Öte yandan bankalardan kredi alabilmek adına kredi skoru yüksek bir kefile her zaman ihtiyacınız olacaktır. Ya da ipotek karşılığında kredi talebinde bulunmanız yeterlidir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Alternatifbank, Odeabank ve Fibabanka, düşük kredi notuna kredi veren bankalar arasındadır. Bu bankalardaki faiz oranları yüksek olmakla beraber diğer bankalara göre daha kolay kredi verdiklerini unutmayın. Yine de kredi notunuzu yüksek tutarak her zaman düşük faizli kredilerden yararlanmanın daha mantıklı olduğunu söylemekte fayda var.

Kredi notumu nasıl yükseltirim sorusuyla ilgili elde edebileceğiniz bilgiler bu şekildedir. Bankaların faiz oranları ve vade seçeneklerini incelemeden önce kredi skoru sorgulama hizmeti almalısınız. Bankalardan veya ücretli Findeks uygulaması üzerinden kredi notu sorgulama yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ