Parapiyasasi.net
Merkez Bankası Faiz Arttıracak Mı?
Yazar: -22 Ocak 2021
4

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası her ay yaptığı PPK toplantısıyla bu konuda bir karar çıkarmaktadır. Geçen yapılan toplantıda 200 baz puanlık bir faiz artışı yaşandı. Bununla birlikte faizler yüzde 15’ten yüzde 17’ye kadar çıktı. 21 ocak 2021 tarihinde yapılacak olan faiz toplantısından nasıl bir karar çıkacağı bilinmemektedir. Özellikle karar metninde yer alan fiyat istikrarına dikkat çekilmesi ve göstergeler güçlü bir şekilde oluşana kadar bu durumun kararlılıkla sürdürüleceği söylenmektedir. Ekonomistler yarın yapılacak olan toplantıda faiz kararının sabit kalacağını söylemektedir. Politika faizi ile bir hafta vadeli repo faiz oranlarının sabit kalacağı ön görülmektedir. Merkez bankası parasal sıkılığını piyasaya göstermek ve kendi kredibilitesini güçlendirmek için ölçülü faiz arttırmanın yapılmasını beklemektedir. Ayrıca enflasyon ve dolarizasyona karşı verilecek olan mesajlar oldukça önemlidir. Enflasyonun yıllık 14.6 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle birlikte ilerleyen süreçte nasıl bir enflasyon durumunun olacağı bu karar sonrasında belli olacak. Özellikle bazı ekonomistler merkez bankasının bu noktada 100 baz puanlık bir faiz artışını daha yapmasını söylemektedir. Gerek dolarizasyon gerekse enflasyon nedeniyle bunun olması gerektiğini söyleyen kişiler mevcuttur.

Dolarizasyon Konusu

Son zamanlarda faizlerin arttırılmasına rağmen yerleşiklerin Dolar para biriminde kalması en önemli konulardan birisidir. Bu konuda Tacirler yatırım müdürü Özlem Bayraktar Gökşen, insanların uzun döviz pozisyonlarını arttırdıklarını söylemektedir. Yılın ilk yarısında TL tarafının güçlü olmasına rağmen halen oynaklığın sürdüğünü söylemektedir. Özellikle merkez bankasının yaptığı hamlelere rağmen enflasyonda beklenen iyileşme halen yaşanmadı. Gökşen, merkez bankasının kararlı duruşunu göstermesi açısından 50 baz puanlık daha artışın olması gerektiğini söylemektedir. 50 baz puan ile birlikte ihtiyati bir faiz arttırımı yapılabileceğini söylemektedir. Bazı ekonomistler ise halihazırda bulunan faiz oranının iyi olduğunu ve politika faizinde herhangi bir değişikliğini beklemediğini söylemektedir. Ayrıca enflasyon beklentilerinde iyileşmelerin görünmesiyle merkez bankasının bekleyerek görmeyi tercih edeceği söylenmektedir. Bunun gibi görüşlerin ardından gözler 21 ocak 2020 tarihinde yapılacak olan PPK toplantısına çevrildi. Alınan kararlar ile birlikte faiz oranlarının ne yönde olacağı kamuoyuna duyurulacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar