Parapiyasasi.net
Nakit Avans Nedir?
Yazar: -07 Mart 2019
24

Nakit Avans Nedir?

Bankalar, kendi müşterilerine oldukça farklı alanlarda hizmet vermektedirler. Bu hizmetlerin sayısı, ihtiyaca karşılık vermesi ve nitelik olarak daha kaliteli olması; kişilerin o bankayı tercih etmesini sağlayacaktır. Bankaların sunduğu imkânlar, müşterilerin ihtiyaçlarına göre çeşit kazanmaktadır. Müşterinin işine yaramayan hizmetleri sunmak, bankalar için zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır. İnsanların aniden nakit paraya sıkıştıkları anlarda, bankalar acilen ihtiyaca koşacak şekilde konuya entegre olmuşlardır. Her ne kadar yüksek faiz içeren bir işlem olsa da, müşteriler nakit paraya sıkıştıklarında bankanın ‘nakit avans çekme’ işleminden faydalanmaktadırlar. Nakit avansın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu yüzden konunun iyi bilinmesi ve doğru zamanda uygulanması gerekmektedir.

Nakit Avans İşleyişi

Bir kredi türü olan nakit avans, dilediğiniz zaman aralığında size nakit para çekme fırsatı sunan bir sistemdir. Kredi kartınızdan nakit çekmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Öncelikle bu koşulların başında 1 yıl içerisinde tarafınızdan oluşturulan borcun, en az %50’sini ödemeniz gerekmektedir. Eğer aylık bazda 3 kere %50’nin altında ödeme yaptıysanız, nakit avans işleminden faydalanamazsınız. Kredi kartınızın borcunu tamamen ödediğiniz takdirde bu kısıtlamalar ortadan kalkacaktır. Nakit avans olarak kredi kartı limitinizin %25’i, sizin para çekme üst sınırınızı yansıtmaktadır. Çektiğiniz her nakit avans miktarı, kredi kartı limitinizin dolmasına sebep olacaktır. Bu yüzden nakit avans ve kredi kartı limitinizi dikkatli kullanmaya özen gösteriniz.

nakit avans nedir

Nakit Avans Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızla ilgili gereken şartları sağladığınız takdirde, nakit avans çekmenizin bir sakıncası yoktur. Bankanızın herhangi bir ATM’sine istediğiniz saatte giderek, kredi kartı limitinizin %25’i kadar nakit avans çekebilirsiniz. Eğer farklı bir bankanın ATM’sine giderseniz, işlem ücreti kesilebileceğinden haberiniz olmalı. Nakit avans çekilecekken dikkat edilecek konu; yüksek faiz oranlarının uygulandığı bu kredi türüne gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığıdır. Çünkü eğer ihtiyacınızın olmadığı bir nakit avans çekme işlemi yaptıysanız; hem kredi kartı limitiniz boştan yere dolacak, hem de gereksiz yere yüksek faiz içeren bir nakit çıkışına sebep vermiş olacaksınız.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar