Parapiyasasi.net
Öğrenim Kredisi Nedir?
Yazar: -13 Şubat 2019
26

Öğrenim Kredisi Nedir?

Devlet, üniversite dönemi boyunca öğrencilere destek olması açısından öğrenim kredisi vermektedir. Öğrenim kredisi geri ödenmek üzere verilmektedir. Amacı, T.C. vatandaşı olan öğrencileri maddi anlamda desteklemek, sosyal ve kültürel anlamda yapılan etkinliklerden daha fazla yararlandırmaktır. Öğrenim kredisi aylık olarak öğrencilerin hesaplarına gönderilmektedir. Üniversite dönemi boyunca hatta yüksek lisans ve doktora bitimine kadar burs süreci devam etmektedir. Kredi alınırken bir sorumluluk teşkil etmez fakat mezun olduktan 2 sene sonrasında ödemeye başlanılması gereklidir. Ödeme de aynı verildiği şekilde taksitlere bölünerek yapılabilmektedir. Öğrenim kredisinden kimler faydalanır kimler faydalanamaz ve öğrenim kredisi alma şartları nelerdir gibi soruların cevapları yazımızın devamında detaylı bir şekilde verilmektedir.

kyk

Öğrenim Kredisinden Kimler Faydalanır, Kimler Faydalanamaz?

On lisans, lisans, doktora, master öğrencileri öğrenim kredisinden yararlanabilirler. Açık öğretim öğrencilerinden de önceliğe sahip olanlar; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olan öğrenciler öğrenim kredisinden yararlanabilirler. Fakat T.C. vatandaşı olmayan Türkiye’de okuyan yabancı uyruklu öğrenciler öğrenim kredisinden yararlanamazlar. Buna ek olarak, en fazla bir öğrenim yılından fazla başarısız olan öğrenciler veya eğitim hayatına ara veren öğrencilerin öğrenim kredisinden yararlanması mümkün değildir. Öğrenim kredisini devam ettirmek isteyenlerin lisans eğitiminden sonra ara vermeden yüksek lisans eğitimine devam etmesi gerekmektedir. Kurumdan daha önceden alınan herhangi bir burs veya kredi sonrasında öğrenim kredisi verilmemektedir. Gerçek olmayan yalan beyanla başvurularını yapanlar da öğrenim kredisinden faydalanamazlar. Ayrıca, yönetmelikte belirtilen şartları sağlamayanlar öğrenim kredisinden yararlanamazlar.

Öğrenim Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Yukarıda sıralandığı gibi yalnızca T.C. vatandaşı olan on lisans, lisans, doktora veya master öğrencileri öğrenim kredisinden faydalanabilirler. Eğitim dönemleri boyunca bursun kesilmemesi için eğitimlerine ara vermeden devam etmeleri gerekmektedir. Öğrenim kredisi almanın bir diğer şartı ise yalnızda bir krediden faydalanılmasıdır. Yani, aynı anda hem burs hem de öğrenim kredisi alınması mümkün değildir. Hazırlık sınıfları için öğrenim kredisi verilmemektedir. Tüm bunlara ek olarak, on lisans eğitimini dört yıla tamamlayan öğrencilerin intibak sınıflarında da öğrenim kredisi verilmesi söz konusu değildir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar