• YARIM ALTIN
  6.283,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9381
  % 0,11
 • € EURO
  31,1924
  % -0,15
 • £ POUND
  36,5253
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3150
  % -1,65
 • BITCOIN/TL
  1274159,368
  % 4,80
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

Ölen (vefat eden) Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?

Ölen (vefat eden) Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?

Ölen (vefat eden) Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?

Ölen (vefat eden) Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi? Globalleşen dünya düzeni sayesinde, artık bankalarla işlem yapmayan kişi sayısı oldukça azdır. Bu sayede bankalar, iletişim haline girmeniz halinde cazip kredi ve kredi imkanlarıyla sizlere kredi vermeye çalışırlar. İster bir sebebi olsun, ister olmasın aldığınız bu krediler; sizin için bir ödeme planlandırılmasına sahiptir. Bu yüzden ödeme planına uyulması ve süreklilik bankalar için oldukça önemlidir. Peki, birçok ihtimali içinde barındıran bu hayat, kredi çeken kişiye ölümü sunarsa ne olacak? Kredi çeken bir kişi, kredi ödeme planının sonlanmasından daha önce vefat ederse borçları nasıl ödenecek? İşte bu yazımızda, ölen bir kişinin kredi borcunun nasıl ödeneceğinden bahsedilecektir.

Ölen Kişinin Borcunu Kimler Ödemektedir?

Kredi çektiğinizde, kredi sahibi ilk olarak elbette siz olacaksınız. İkinci derecede müteselsil sorumlu olan kefiliniz varsa kefiliniz, yoksa ileride doğabilecek ölüm ve kaza gibi durumlarda mirasçılarınız bu krediden sorumludur. Kredi çekme talebiniz onaylanırsa, gerekli dosya işlemleri tamamlanırken sizlere hayat sigortası yaptırma talebiniz sorulur. İşte ölüm durumunda bu hayat sigortası ihtimallere eklenecektir. Sigorta şirketleri, elbette özel şartlarda hakları saklı kalmak kaydıyla, kişi vefat ettiğinde bu borçları bankaya ödemekle yükümlü hale gelecektir. Çünkü hayat sigortası, bulunan kredi borçlarının hepsi için yapılmaktadır. Söz konusu hayat sigortası olduğu takdirde, ölen kişinin borçları teknik olarak silinecektir. Eğer hayat sigortanız yoksa bu borçtan yasal mirasçılarınız sorumlu tutulacaktır.

Hayat Sigortasının Geçerli Olmadığı Durumlar

Hayat sigortası yaptırdığınız anda sağlık sigortanız, gerekli sigorta şirketleri tarafından incelenir. Eğer siz bu sağlık sigortası esnasında değil de sonrasında oluşan bir sağlık problemini şirkete belirtmezseniz; şirket bu rahatsızlıklardan doğabilecek ölümlerden dolayı sorumlu tutulamaz. Ölüm sebebi şüpheli olduğu takdirde, sigorta şirketi krediyi ödenmekten kaçınabilir. Çünkü intihar ve kendini öldürtme durumlarında, sigorta şirketleri krediyi sözleşmeden doğan hakları sayesinde ödemez. Sigorta şirketleri, ölüm sebeplerini oldukça titiz ve özenli şekilde inceleyecektir. Bu yüzden hayat sigortasını yaptıracağınız zaman, detaylarını ve sözleşme şartlarını dikkatlice okumanız gerekir. Böyle yapıldığında kredi borcunun tarafı, şartlara göre değişecektir.

YORUMLAR YAZ