Parapiyasasi.net
Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Yazar: -23 Nisan 2020
48

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcu yapan insanların çoğu nakit sıkıntısı olan insanlardır. Bankalardan kredi alamayan eşe dosta gidip eli boş dönen kişiler son çare senet borcu yapar. Birçok iş adamı da bu yöntemi kullanarak alışverişlerini tamamlar. Senet kolayca yapılan bir evraktır bu yüzden hemen imzalanıp cevap bulan bir işlemdir. Ödenmeyen senetlerin sonu çok kötü şartlarda sonlanabilir. İmzalanan senedin vade günü çok önemlidir. Bankalar gibi faiz uygulaması ve taksitlendirme kolaylığı sağlamaz. Sonu mahkeme ve hapis cezası ile bitebilir. İmzaladığınız senetleri dikkatli olarak incelemelisiniz.

Sonunun kötü bitmesini istemediğiniz senetlerinizi zamanında ödemeye özen gösterin. Ödenmeyen senetlerin günü geçerse senet sahibi borçlu kişiye dava açabilir. Bu davalar hem yorucu hem de masraflı bir iştir. Yapılan masraflar haksız olduğu için borçlu olan kişiden tahsil edilme kararı alınabilir. Mümkün olduğunca senetle yapılan para alışverişinde senede sağdık kalmak sizi zor durumlardan uzak tutacaktır.

Senet borcu ödenmezse senet sahibi bir avukata başvurarak icra takibi başlatacaktır. İcra süreci içerisinde borçlu kişiden tekrar borcunu ödemesi istenir. Borçlu olan kişi ödememekte ısrarcı ise hukuki işlemler başlar ve borçlu hakkında dava açılır. Davalar içerisinde borçlu kişinin üzerine mal varlığı varsa el koyulur. Borçlu eğer borcunu ödemeyi kabul ederse belli bir süre verilir ve bu süre içerisinde borcunu ödemesi beklenir. Borçlu kişiye tanınan sürede borç ödenmezse kişinin mal varlığı elinden alınır. Üzerine kayıtlı bir mal varlığı yoksa hapis cezası istenir. Senet ve benzeri evrakları imzalarken iyi düşünmelisiniz ödeyemediğiniz senetler başınızı fena halde ağrıtabilir.

senet borcu itiraz
Senet borcuna itiraz edilir mi?

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur İtiraz Edilir Mi?

Borç sahibi olan kişinin de kendi hakları mevcuttur. Yapılan senet borcu itiraz için borçluya ödeme emrinin kendine tebliğinden itibaren beş gün içinde borçlu olduğu icra dairesine ya da icra mahkemesine başvurabilir. Yapacağı başvuruları yazacağı dilekçe veya sözlü olarak yapabilir. Yaptığı senet için attığı imzaya ve borca itiraz hakkını kullanabilir. Ödeme emrine itiraz hakkını kullanan borçlu icra altına alınmış malları için veya satışı gerçekleşen malların senet sahibine ödenmesinin gecikmesini geçici olarak talep edebilir.

İcra mahkemesi borçlunun imza itirazını duruşma yaparak takip eder. Bu duruşmada mahkeme alacaklıyı, borçluyu ve vekilini duruşmaya çağırır. Eğer borçlu çağırıldığı halde mahkemede bulunmazsa yapmış olduğu itiraz inceleme yapmaksızın reddine karar verilebilir. Çağırılan tarafların mahkemede bulunma zorunluluğu olduğunu da unutmayalım. Borçlu kişinin yaptığı borcun %10’u kadar para cezası alması da mümkündür.

Yapılmış olan senet borcu itiraz için borçlunun itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu itirazları zaman aşımına uğratmadan gerçekleştirmek mahkeme de size fayda sağlar. Borçlu kişinin yapacağı itirazlar ise imza itirazı, borç itirazı, yetki itirazı ve zaman aşımı itirazı gibi itirazlara hakları vardır. Mahkemeye yapmış olduğu itirazların beş gün içerisinde olması çok önemlidir. Yapılmış itirazlar mahkeme tarafınca incelemeye alınır ve hak sahibi kişilerin hakkını kendisine verir.

senet borcu itiraz 1
Senet borcu ödenmezse haciz gelir mi?

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur Maaş Haczi Gelir Mi?

Senet borcu yapanlar icra edilecek bir mal varlığı yoksa ve düzenli çalışan birisi ise borcu maaşın bir kısmından alınabilir. Maaş haczi nedir? Maaş haczi, İcra İflas Kanunun 83’üncü maddesinde bulunan bir kanundur. Bu kanunda kişinin düzenli bir işte çalışması karşılığı maaşının bir kısmına el konulmasına haciz adı verilen bir kanun geçer. Borçluya açılan icra davalarının takibi ardından belli bir süre verilir. Bu süre 90 gündür ve verilen günde ödeme olmazsa 7 gün daha mühlet verilir. Verilmiş olan bu sürelerin sonunda yine ödeme olmazsa kişinin düzenli olarak aldığı maaşın bir kısmına el koyulur.

Kişinin maaşının bir kısmı elinden alınır ve senet borcu taksitler halinde alınır. Alınacak olan tutar kişinin maaşına göre değişiklik gösterebilir. Maaştan kesilecek tutar ise maaşın 4’te 1’i kadardır. Alacaklı aktif çalışan borçludan maaşının 4’e 1’inden daha fazlasını icra mahkemesinden talep edebilir. Borçlu kişi borcun çabuk bitmesi amacıyla bu talebe olumlu cevap verebilir.

Senetlerin zamanında ödenmesi bu tür durumlardan uzak kalmak için gayet iyi bir seçim olur. Ödeyemediğiniz senetler sizlere mahkeme yolunu göstermektedir. Mahkeme ise çok zorlu bir süreçten geçer ve sizi daha çok masrafa ve strese sokar. Senet takiplerinizi düzenli yaptığınız sürece bu zorluklarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Sonu hapiste biten birçok insan var ve kimse bu duruma düşmek istemez. Bu durumlar kişinin en başta özgürlüğünü kısıtlar ekonomik olarak da harcamalarınız ve gelirleriniz sizi zorlar.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar