Parapiyasasi.net
Taşıt Kredisi Nedir?
Yazar: -10 Şubat 2019
18

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt Kredisi Nedir? Araç kullanımı son zamanlarda artık lüks değil ihtiyaç haline gelmiştir. Çünkü toplu taşıma ile artık vakit kaybı yaşamak istenmemekte ve istenilen yere anında gidebilmek için araçlar çok tercih edilir. Böyle bir durumda zaten araç sahibi olmak çok mantıklıdır. Araba fiyatları son zamanlarda yükselmektedir. Durum böyle olunca da biriken para bir türlü istenilen arabaya denk gelmemektedir. Ayrıca araba için hiçbir birikim yapmamışta olabilirsiniz. Birikim yapmak uzun bir süre alacaktır. Birikim yapmak uzun ve yorucu bir iştir. Aylık olarak bazı yaptığınız şeylerden feragat ederek birikim yapabilirsiniz. Fakat bir ihtimal daha var ki hem daha kısa sürede istediğiniz arabaya sahip olursunuz hem de birikim yapmak zorunda kalmazsınız. Bu seçenek taşıt kredisidir.

Taşıt Kredisi Hakkında

Bankaların araç almak isteyenlere sunmuş olduğu kredi türüdür. Hem sıfır hem de ikinci el araç alırken taşıt kredisini kullanabilirsiniz. Fakat her ikinci el araç için taşıt kredisi kullanılmaz. Bazı şartların olması gerekmektedir. Beş yaşından büyük araçlar için taşıt kredisi alamazsınız. Ayrıca yine her kredi türünde olduğu gibi bu kredide de kredi notu çok önemlidir.

taşıt kredisi nedir

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankanın sizden istemiş olduğu şartları sağladığınız sürece her türlü taşıt kredisi alabilirsiniz. Bu şartlar kredi notunuzdan araç yaşına kadar hepsi ile ilgilidir. Taşıt kredisi alacağınız bankayı iyice araştırmalısınız. Faiz ve vade oranlarını detaylı bir şekilde incelenmelidir. Çünkü faiz ve vade oranları bankalar arasında değişiklik göstermektedir. Sıfır araba alıyorsanız araç fiyatının %70-%90 arası bir parayı kredi olarak çekebilirsiniz. Eğer alacağınız araba ikinci el ise araç fiyatının %60-%80 arası bir parayı kredi olarak çekersiniz. Taşıt kredilerinde en fazla vade miktarı 60 aydır. Sıfır araç için kredi çekiyorsanız herhangi bir kefil istenmez. Konut kredisinde eve ipotek konulduğu gibi taşıt kredisinde de araca ipotek konulur. İkinci el araçlar için bazı durumlarda kefil gerekebilir. Taşıt kredisi üst üste üç ay boyunca ödenmez ise banka kredi sahibine bir ihtarname yollar. Burada ödenen borçlar düşer ve geri kalan kredi miktarı istenir. Eğer bu süre zarfında istenen miktar ödenmez ise banka aracı satışa koyar. Böylelikle borcunu tahsil eder.

Taşıt kredisi mi İhtiyaç kredisi mi ? Hangisi daha avantajlıdır.

2.elde taşıt kredisi aracın sadece 5 yaşa kadar yani 2015 model ve 2020 model arası araçlar için taşıt kredisi kullanabilirsiniz diğer modeller için ihtiyaç kredisi kullanmanız gerecek. 2.el de Taşıt kredileri ihtiyaç kredilerine göre faiz oranları biraz daha yüksektir. Taşıt kredilerinde bazı zorunluluklar vardır;

  • Kasko
  • Trafik Sigortası
  • Araç rehni

Bu zorunlulukları yaptırmadan bankadan taşıt kredisi kullanamazsınız. Ama ihtiyaç kredisi kullandığınızda hem faiz oranı biraz daha düşük olacaktır. Hem kasko yapma zorunluluğunuz olmayacaktır ve aracınızı ilerde satmak istediğiniz de krediye bağlı kalmamış olacaksınız çünkü aracınızda rehin olmayacak. Bunları değerlendirdiğimizde araç almak için ihtiyaç kredisi daha avantajı durumdadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar