• YARIM ALTIN
  5.462,00
  % -0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9850
  % -0,05
 • € EURO
  28,8337
  % 0,20
 • £ POUND
  33,7612
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  3,6862
  % -0,81
 • РУБ RUBLE
  0,2810
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  731385,516
  % -0,33
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsadan Nasıl Para Kazanılır? Borsa, bireylerin belirli bir oranda para yatırımı sağlayarak bir şirket hissesine ortak olmak ya da bir kripto para birime yatırım yapmak gibi durumları ele alır. Borsadan nasıl para kazanılır sorusuna cevaben günümüze gelindiğinde, en kestirme ve hızlı yol hisse senedi olarak bilinir. Borsa, hisse senetleri ile birebir ölçülebilir yapıya sahip olup, borsayı kullanarak para kazancı sağlayabilmek için hangi hisse senetlerinin alınması gerektiğine dikkat edilmelidir.

borsada nasıl kazanılır
borsada nasıl kazanılır

Hisse Senedi ile Borsa İlişkisi

Bir şirketin mal varlığına ortak olmak, şirket büyüdükçe bu ortaklığın da büyümesi anlamına gelir. Borsalar şirketlerin bu mal varlıklarını halka açtıkları piyasalar olarak tanımlanmakla beraber, borsa ile hisse senedi ilişkisi ayrılmaz bir bütün oluşturur. Borsa üzerinden para kazanabilmek için hisse senedi alımının yapılması gerekir. Yeni kurulmuş ve küçük ölçekli firmaların ilerleyen zamanlarda büyümesi ile artan hisse payının yanı sıra, hali hazırda büyük ölçekli bir firmaya küçük yatırım ile giriş yapabilmek de mümkün olur.

Borsa Esnekliği

Borsa, temelde oldukça esnek bir yapıya sahip olan ve hisse değerlerinin büyük oranlarda farklılık gösterdiği bir şekilde faaliyet gösterir. Uzun vadede bakıldığı zaman spekülasyonların ve dalgalanmaların mutlaka dengeye geleceği varsayılır. Gelirlerde meydana gelen artışın durağan bir noktaya geleceği, kaybediş durumunun ise sürekli böyle gitmeyeceği varsayılarak borsa üzerinden para kazancı sağlayabilmek mümkün olur. Bu kazanç, kimi durumlarda oldukça az kimi durumlarda ise çok fazladır.

borsada kazanmak
borsada kazanmak

Hisse Senedi Alımı

Borsa üzerinden para kazancı sağlamak isteyen bir yatırımcı için hisse senedi alımı oldukça hassas bir iştir. Alım yapılırken hali hazırda köklü bir şirketten pay alımı yapabilmek mümkün olurken, yatırımın bir kısmının küçük ölçekli ancak büyüme şansı olan şirkete yapılması tavsiye edilir. Borsa üzerinden para kazanabilmek için finans alanının iyi bir şekilde takip edilmesi, şirket hisselerinin son dönemlerdeki durumları gibi etmenlere dikkat edilmelidir. Borsada “indeksli yatırım fonu” olarak geçen ve şirket hisselerinden otomatik olarak alım yapan ortak fonlara da dahil olunabilir. Borsada para kazanmanın birincil yolu hisse senedinden geçer.

YORUMLAR YAZ